Inwestycje

Ważna umowa dla Jaworzna

Szymon Różański Dodany dnia: 4 czerwca 2023 20:02

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. oficjalnie przekazała na rzecz Gminy Miasta Jaworzna, ok. 4 ha działek na terenach byłej kopalni Jan Kanty. Na jednej z pozyskanych działek planowana jest budowa nowe stacji uzdatniania wody – zasilanej wodami kopalnianymi.

 Podpisano również wstępną umowę na zakup prawa do użytkowania wieczystego na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Rozwój gospodarczy i nowe perspektywy zagospodarowania terenu, to główne możliwości jakie zyska blisko 15 hektarów jaworznickich terenów, które Gmina pozyskała od SRK.

– Wspólne działania Gminy i Spółki Restrukturyzacji Kopalń pozwolą na dalsze działania miasta związane z tworzeniem na jego terenie nowych inwestycji i rozwoju terenów mieszkaniowych – mówi Prezydent Jaworzna Paweł Silbert. – Na działce, którą Spółka nieodpłatnie przekazała Gminie, powstanie Stacja Uzdatniania Wody, która docelowo obsługiwać będzie m.in. Jaworznicki Obszar Gospodarczy. To kolejny ważny krok, towarzyszący skrupulatnemu przygotowaniu strefy inwestycyjnej. To między innymi tutaj zainwestowane zostaną rządowe pieniądze pozyskane przez nasze miasto przy wsparciu parlamentarzystów z wydatnym udziałem poseł Ewy Malik, byłego wicemarszałka Dariusza Starzyckiego oraz dzięki decyzjom polskiego rządu o przyznaniu środków finansowych na obudowę inwestycyjną JOG w systemy wodne i kanalizacyjne. To pierwszy etap w pozyskiwaniu przez nas dużych pieniędzy na doprowadzenie mediów do obszaru gospodarczego i przebudowę układu drogowego.

Podczas wydarzenia Minister Aktywów Państwowych Marek Wesoły podkreślał jak ważna jest współpraca przy tworzeniu nowych inwestycji, które będą służyć mieszkańcom i rozwojowi polskich miast.

    – Chciałbym odwiedzić z takim przekazem jak najwięcej śląskich i zagłębiowskich miast, które czeka transformacja, które są w trakcie transformacji, które muszą przestawiać się na nową rzeczywistość: widzicie państwo, że SRK jest bardzo otwarta na tego typu współpracę – mówił minister  aktywów państwowych Marek Wesoły, który brał udział w podpisaniu umowy.

Tereny po kopalni Jan Kanty

Przekazanie nieruchomości w tamtejszym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego funkcjonują jako zabudowa mieszkaniowa o różnej intensywności. Na jednej z pozyskanych działek planowana jest budowa nowe stacji uzdatniania wody – zasilanej wodami kopalnianymi. Oczyszczona woda będzie dostarczana do przedsiębiorstw zlokalizowanych w JOG oraz na potrzeby mieszkańców. Nowy zasób wody odciąży dotychczasowe ujęcie miejskie i zapewni bezpieczeństwo dostaw na kolejne dziesięciolecia. Program Gminy Miasta Jaworzna na nowe inwestycje w sieć wodociągowe i kanalizacyjne oraz budowa Sieci Wodociągowo – Kanalizacyjnej to efekt pozyskanych, zewnętrznych środków w wysokości 100 mln złotych z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – obudowa infrastruktury stref gospodarczych w kraju.

Gmina pozyskuje w tym miejscu kilka niezabudowanych działek o powierzchni blisko 4 ha, które położone są na terenach poprzemysłowych po kopalni Jan Kanty. Teren na którym znajduje się Szyb Witold I wraz z zabudowaniami i instalacjami nadal pozostaje we władaniu Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

 

Źródło: Jaworzno.pl

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 4 czerwca 2023 20:02
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Inwestycja za ponad 36 m…

  Kraków: Skanalizują dwie ulice

  Zakład Wodociągów i Kana…

  Rusza III etap inwestycji "Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w miejsc…

  Płock: podpisano umowę n…

  Al. Piłsudskiego i w ul. Wyszogrodzka w Płocku zyskają nowe sieci!

  Wodociągi Jaworzno reali…

  Jaworzno: samochody ciężarowe, sprzęt i ponad 50 pracowników w akcji zima