Trendy

Wodociągi Kieleckie od lat liderem

ŁUKASZ SZELĄG Dodany dnia: 7 maja 2023 20:22

Wodociągi Kieleckie, w 19. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, pozostają jednym z liderów wykorzystania środków unijnych w Polsce. Tą wiadomością mógł się podzielić prezes spółki Henryk Milcarz, podczas Pikniku Europejskiego.

Piknik odbywał się na kieleckim Rynku, w dniu kiedy Polska 19 lat temu przystąpiła do UE. Dla uczestników pikniku wodociągi przygotowały poczęstunek – gazowaną kielecką kranówkę z sokiem lub bez.

Wodociągi Kieleckie od lat utrzymują pozycję krajowego lidera w wykorzystaniu pieniędzy europejskich na rozbudowę i modernizację spółki.

„Dzięki temu udało się rozbudować i zmodernizować Oczyszczalnię Ścieków w Sitkówce. Na terenie oczyszczalni powstała m.in. pierwsza w regionie Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych. W roku 2015 zakończył się olbrzymi, warty prawie 200 mln zł projekt rozbudowy i modernizacji sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Zbudowano ponad 200 km sieci kanalizacyjnej, ponad 100 km sieci wodociągowej i 16 przepompowni. Kanalizacja dotarła do domów zamieszkałych przez 15 tysięcy osób, na peryferiach Kielc i w gminach Masłów, Zagnańsk i Nowiny. Wodę w kranie uzyskało ponad tysiąc osób. Projekt ten znalazł się na piątym miejscu w kraju w rankingu wykorzystania środków unijnych  „Rzeczpospolitej””- przypomina Spółka.

Kolejne inwestycje z UE to m.in. rozbudowa sieci, budowa komputerowego Systemu Monitoringu i Sterowania. Zostały one zrealizowane w perspektywie finansowej UE na lata 2014 – 2020. Fundusze unijne pozwoliły też na zakup nowoczesnych samochodów do udrażniania kanalizacji, wyposażenie laboratorium wodociągowego, zainstalowanie satelitarnego systemu kontroli pojazdów oraz solarów zapewniających ciepłą wodę użytkową z energii słonecznej w biurze i bazie wodociągowej spółki.

Obecnie Spółka przygotowuje projekt unijny, m.in. budowy instalacji odnawialnych źródeł energii.

 

Źródło: Wodociągi Kieleckie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

ŁUKASZ SZELĄG Dodany dnia: 7 maja 2023 20:22
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Sosnowiec: Twardsza woda…

  Woda popłynie z SUW Łazy

  MPWiK Warszawa w trosce …

  Pętle indukcyjne w punkcie obsługi klienta

  Ulewy spowodowały podtop…

  Powódź błyskawiczna na śląsku

  Pracodawca Organizator P…

  MPWiK w Łasku z prestiżowym tytułem