14 grudnia 2022 roku odbyła się konferencja na podsumowanie projektu „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”. Projekt o wartości 130 mln zł, dofinansowany w 85% przez Unię Europejską, wpływa w zasadniczy sposób na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców regionu Dolnej Wisły.
- Ochrona przeciwpowodziowa jest bezwzględnie niezbędna na Żuławach, stąd konieczność prowadzenia inwestycji i badań barymetrycznych. Zrealizowaliśmy pięć zadań inwestycyjnych, które w znaczący sposób wpływają na wzmocnienie zimowej osłony przeciwpowodziowej, a także wzrost bezpieczeństwa mieszkańców ze strony wezbrań sztormowych. Mamy nowoczesną bazę lodołamaczy w Przegalinie, w której stacjonuje dziewięć statków, w tym cztery nowe, innowacyjne jednostki. Wody Polskie są przygotowane do akcji lodołamania i zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej mieszkańcom – powiedział Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś.
Żuławy Wiślane to malowniczy i unikatowy teren znajdujący się w północno-środkowej części Polski, który ze względu na swoje położenie jest zagrożony powodziami. Głównym celem zrealizowanych inwestycji była odbudowa i modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej wpływającego bezpośrednio na wzrost potencjału dla zrównoważonego rozwoju Żuław Wiślanych. Zakończony projekt „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” obejmował pięć zadań, do których należały:
- odbudowa 19 ostróg na Wiśle;
- przebudowa stopnia wodnego Przegalina;
- budowa wrót sztormowych na rzece Tudze – prawym dopływie Szkarpawy
- badania batymetrii dna ujścia Wisły;
- rozbudowa Systemu Monitoringu Ryzyka Powodziowego (SMoRP)
Projekt został dofinansowany w 85% przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2 "Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska", oś priorytetowa II Ochrona środowiska. Skarb Państwa dofinansował projekt w wysokości 15 proc. Jego budżet wyniósł 130 mln zł. Projekt ten jest kolejnym elementem realizacji Programu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)” zwanego „Programem Żuławskim – 2030”.
Źródło: PGW Wody Polskie