Inwestycje

Wspólny projekt Politechniki Wrocławskiej i MPWiK

Szymon Różański Dodany dnia: 29 stycznia 2024 17:58

Nowatorski sposób oczyszczania ścieków opracowany przez Politechnikę Wrocławską i MPWiK Wrocław będzie wspierać prace innych wodociągów w Polsce. Umowę licencyjną na wykorzystanie tej autorskiej technologii podpisało już MPWiK z Żywca.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska we współpracy ze specjalistami z wrocławskiego MPWiK opracowali nowatorską metodę usuwania azotu z odcieków pofermentacyjnych we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”. Do tej pory odcieki te trafiały do ciągu ściekowego, gdzie usuwano je w procesie nitryfikacji i denitryfikacji.

5

Miejska spółka przygotowuje się do nowej dyrektywny unijnej, która – w kontekście walki ze zmianą klimatu – zostanie zaostrzona w najbliższej przyszłości. Dlatego już teraz szukała dodatkowej metody wspomagania usuwania azotu.

MPWiK nie zdecydowało się na wdrożenie żadnego z komercyjnych rozwiązań dostępnych na rynku ze względu na liczne niedostatki tych technologii. Zamiast tego wraz z Politechniką Wrocławską opracowano rozwiązanie dostosowane do potrzeb oczyszczalni. Zadanie zostało zrealizowane w projekcie badawczo-rozwojowym dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Naszą misją, jako uczelni technicznej, jest współpraca z otoczeniem i rozwiązywanie pojawiających się problemów. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw prywatnych, lecz także miasta, a synergia nauki i biznesu przynosi niezwykłe korzyści – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Nasza współpraca z MPWiK systematycznie się rozwija, a spora część pracowników spółki odpowiadająca za innowacje to nasi absolwenci. Cieszę się, że efekty wspólnych badań są teraz komercjalizowane i wdrażane – dodaje.

Usprawnić oczyszczanie ścieków

Nowe rozwiązania o nazwie „deamonifikacja odcieków” pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych, co w znaczący sposób usprawni pracę oczyszczalni ścieków komunalnych.

– Dzięki wdrożeniu nowej technologii we Wrocławiu, MPWiK zmniejszy zapotrzebowanie na energię do napowietrzania ścieków na blokach biologicznych o około 7-9%. Do tej pory roczny koszt tego procesu wynosił nawet pół miliona złotych. Dodatkowo, możliwe będzie zwiększenie ilości oczyszczanych ścieków przyjmowanych do wrocławskiej oczyszczalni o około 20 tys. m3 na dobę (~15%), bez konieczności zwiększania kubatury urządzeń – mówi Wojciech Stanek, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Z nowego rozwiązania korzystają już inne firmy i dzięki temu ta technologia zostanie wdrożona nie tylko w stolicy Dolnego Śląska. Umowę licencyjną na jej wykorzystanie podpisano właśnie z MPWiK Żywiec.

– Mamy to szczęście, że branża wodociągowa w Polsce ściśle ze sobą współpracuje. Obserwujemy się nawzajem, czerpiemy z dobrych praktyk innych przedsiębiorstw i dzięki temu zyskujemy. Zarówno my w branży, jak i nasi klienci oraz środowisko naturalne  – mówi Halina Staszkiewicz, prezes zarządu MPWiK S.A. w Żywcu.

Wspólne projekty badawcze

Wrocławskie wodociągi i Politechnika Wrocławska od wielu lat prowadzą razem liczne projekty badawczo-rozwojowe. Ta współpraca nabrała tempa w 2011 roku wraz z powołaniem w MPWiK wyspecjalizowanej jednostki – Centrum Nowych Technologii (CNT), które koordynuje i rozwija działania z zakresu wdrażania nowoczesnych technologii oraz poszukuje dofinansowania dla planowanych działań badawczo-rozwojowych.

– Branża wodociągowo-kanalizacyjna powinna być otwarta na innowacje, aby już teraz przygotowywać się na wyzwania, które czekają nas w przyszłości. Powołanie Centrum Nowych Technologii w MPWiK pozwoliło nam zdobywać cenne doświadczenie w zakresie projektów badawczo-rozwojowych, rozszerzyć współpracę z uczelniami, biznesem i start-upami, a w konsekwencji doprowadzić do tego, że dzisiaj jesteśmy współtwórcą patentów technologicznych, produktów technicznych oraz rozwiązań informatycznych – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK S.A. we Wrocławiu. 

Zespół CNT składa się z wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierów oraz pracowników naukowych, którzy dysponują dwoma stacjami badawczymi – w obszarze uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 29 stycznia 2024 17:58
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    ZWIK Grodzisk Mazowiecki…

    ZWIK Grodzisk Mazowiecki: raport z postępów prac na oczyszczalni ścieków w Chrzanowi…

    „Wykrywacz dźwięków” do …

    Loggery- urządzenia do akustycznego monitorowania sieci wodociągowych

    Referencyjna stopa proce…

    Rada Polityki Pieniężnej po raz dziewiąty podnosi stopy procentowe

    Duży remont w Krakowie

    Położyli 300 metrów wodociągu