Na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie (GOŚ) dobiegają końca prace modernizacyjne zbiornika retencyjnego, którego główną funkcją jest gromadzenie nadmiaru wód opadowych i roztopowych dopływających do oczyszczalni w trakcie intensywnych opadów.
Jak informują Wodociągi Chrzanowskie w wyniku kilkudziesięcioletniej eksploatacji na dnie zbiornika nagromadziła się znaczna ilość osadu, który w dużym stopniu ograniczał jego powierzchnię retencyjną. Ponadto zwiększający się stopień uszczelnienia i utwardzenia powierzchni na terenie Aglomeracji Chrzanów oraz rozwój infrastruktury komunikacyjnej wpłynęły na znaczny wzrost wielkości odpływu wód deszczowych z obszaru naturalnego do oczyszczalni ścieków.
Obszar spływu wód opadowych do zbiornika w GOŚ obejmuje Aglomerację Chrzanów o powierzchni ponad 2750 ha, jak również teren samej oczyszczalni tj. ok. 14 ha. Wody opadowe i roztopowe z terenów utwardzonych oraz zadaszonych chrzanowskiej GOŚ odprowadzane są do zbiornika systemem kanalizacji deszczowej. Odpływ ze zbiornika retencyjnego skierowany jest do instalacji oczyszczania ścieków komunalnych, gdzie poddawany jest podczyszczeniu, a w efekcie końcowym wykorzystywany jako wody technologiczne na potrzeby własne oczyszczalni.
Dzięki samodzielnemu wykonawstwu modernizacji zbiornika jej koszty są ok. pięciokrotnie niższe, niż w przypadku zlecenia tych prac zewnętrznej firmie- podkreślają Wodociągi Chrzanowskie.
„Czyszczenie zbiornika wykonane zostało przez operatorów urządzeń oczyszczania ścieków GOŚ, natomiast wszystkie prace remontowe związane z naprawą skarp betonowych, likwidacją dziur w dnie zbiornika, odnowieniem koryta wlotowego oraz uzupełnianiem dylatacji na połączeniach płyt betonowych na skarpach wykonała brygada z Wydziału Mechanicznego Jej pracownicy poradzili sobie równie znakomicie, jak z wieloma innymi zadaniami remontowymi w innych obiektach Wodociągów Chrzanowskich”- podkreśla Spółka.
Źródło: Wodociągi Chrzanowskie