Trendy

Zabytkowa pompa wróciła na swoje miejsce

Szymon Różański Dodany dnia: 25 czerwca 2022 22:38

Zakończył się remont Alei Jana Pawła II  w Szczecinie, który obok infrastruktury drogowej obejmował również ułożenie nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Przy okazji wyremontowano zabytkową ręczną pompę.

Ekipy ZWiK-u wyczyściły i dokonały przeglądu telewizyjnego wybudowanej sieci kanalizacyjnej po obu stronach ulicy. A teraz przyszedł czas na montaż nieco bardziej dekoracyjnych elementów wystroju Alei Jana Pawła II. Stoją już wzdłuż deptaka, odnowione wcześniej w warsztacie Spółki 4 ozdobne hydranty, które oczywiście obok zabytkowego wyglądu są w pełni sprawne i pełnią funkcje p-pożarowe.

„Następna w kolejności do ustawienia jest zabytkowa ręczna pompa wodociągowa tzw. „berlinka” pochodząca z połowy XIX wieku, która na czas remontu ulicy zniknęła ze skrzyżowania Alei JP II i ul. Mazurskiej w magazynie szczecińskich wodociągów. Aktualnie zakończyły się prace polegające na jej ustawieniu, poczynając od przeglądu samej studni i właściwego przygotowania obudowy i granitowej podbudowy kolumny pompy. Następnie odlew zostanie ustawiony w dwóch etapach - najpierw do połowy wysokości co widzimy na fotografiach - a następnie wewnętrzny mechanizm pompy zostanie przyłączony i sprawdzony. Na końcu przybędzie górna część odlewu wraz z wieńczącą całość ozdobną koroną”- informuje szczeciński ZWIK.

Pompa będzie podawać wodę zdatną do pocia  po kilkukrotnym „wajchowaniu” dźwignią.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZWIK Szczecin

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 25 czerwca 2022 22:38
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Zielonogórskie Wodociagi…

  Zielona Góra: kontrakt IV o wartości 10,5 mln zł w realizacji

  Z myślą o bezpieczeństwi…

  Kraków: Powstanie kolejny zbiornik retencyjny

  A jednak, warto walczyć …

  Branża wodociągowa ma być wpisana na listę podmiotów wrażliwych

  W Radomiu połączyli przy…

  Zbiornik retencyjny miejscem rekreacji