Inne

Zachodniopomorskie: budują most kolejowy na rzece Regalicy

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 lutego 2023 10:58

To jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych obecnie na Pomorzu Zachodnim. Trwa przebudowa nowego mostu kolejowego na rzece Regalicy. Na razie demontowana jest stara konstrukcja. Wartość inwestycji – 340 mln zł.

Inwestorem są Wody Polskie, a projekt jest realizowany w ramach Programu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły

- Przęsła znikają. To pierwsze przęsło od strony Podjuch, ono w przeciągu tygodnia, powinno zniknąć zupełnie. Za moimi plecami jest około jednej trzeciej konstrukcji kratownicowej, czyli tego, co trzyma tą część, po której poruszały się pociągi, to już zniknęło, z resztą widać sporą część już podpartą tymczasowo, ponieważ przyczółek nie pełni dawnej funkcji – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Każde z przęseł ma ok 73 metry. Obecnie odbywa się rozbiórka przęsła A, prace w tym zakresie potrwają do 22 lutego. Do 22 marca konstrukcja starego mostu zostanie rozebrana w całości.

- Kończymy z prowizorką zastępując całość nowoczesnym obiektem na standardy XXI wieku, odpowiednim na potrzeby żeglugi i kolei. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, w połowie grudnia nowy most zostanie oddany do użytkowania – dodaje Marek Duklanowski.

Inwestycja łączy zakres mostowy i kolejowy, jednocześnie służąc żegludze śródlądowej. Jej celem jest zwiększenie swobody żeglugi śródlądowej przy zapewnieniu ciągłości ruchu kolejowego w ciągu linii kolejowej nr 273. Wartość kontraktu wynosi 340 mln złotych netto, a inwestycja finansowana jest ze środków Banku Światowego, Unii Europejskiej i budżetu Państwa.

Redaktor Wodociągowiec

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 lutego 2023 10:58
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Zanieczyszczono rzekę So…

  Zanieczyszczono rzekę Sołę

  Płock: powstała jedna z …

  „Andoria” na ukończeniu

  Podsumowanie kampanii ta…

  Kawa z ekspertem: wtorek, 28 czerwca 2022 godz. 10.00

  Wjedzie tam, gdzie inni …

  Mercedes Elephant Multi w Wodociągach Zawiercie