Działalność bieżąca

Dobiega końca konferencja członków Pomorskiego Forum Wodociągowego

Damian Simiński Dodany dnia: 24 marca 2022 08:43

W dniu dzisiejszym kończy się konferencja Pomorskiego Forum Wodociągowego, której patronem medialnym był Wodociągowiec.pl. Brali w niej udział członkowie Stowarzyszenia z czterdziestu siedmiu zrzeszonych w nim przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych.

Spotkaniom członków PFW towarzyszył szereg wykładów tematycznych oraz zajęć praktycznych, które odbyły się w Centrum Edukacji Ekologicznej przy oczyszczalni ścieków w Słupsku, a także Stacji Uzdatniania Wody w Słupsku.

Generalnie konferencja została podzielona na dwa zasadnicze modułu – jeden dotyczył gospodarki ściekowej, drugi natomiast gospodarki wodnej.

W ramach pierwszego moduły, uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z doświadczeniami z wdrożenia i eksploatacji NSS MACS by DP System, jako narzędzia wspomagającego eksploatację i optymalizację pracy Oczyszczalni Ścieków w Słupku NSS MACS, wysłuchać wykładów o aparaturze pomiarowej wspomagającej eksploatację i optymalizację pracy oczyszczalni ścieków, czy też zastosowania dmuchaw wspomagających eksploatację i optymalizację pracy oczyszczalni ścieków.

Omówiono dyrektywę ściekową i zmiany w prawie dotyczącym branży wod-kan wraz z najnowszym orzecznictwem.

BLEJKAN Holding Sp. z o.o. zaprezentował technologię bezwykopowej renowacji kolektorów kanalizacji ciśnieniowych i bezciśnieniowych wykładzinami rękawowymi z włókna szklanego (GRP), filcowymi, modułami full GRP kołowymi i niekołowymi oraz przedstawił ekologiczne i ekonomiczne aspekty bezwykopowych metod renowacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć głosu gospodarza, a zarazem jednego z najbardziej doświadczonych w branży wodociągowo – kanalizacyjnej menedżerów, Pana Andrzeja Wójtowicza - Prezesa "Wodociągów Słupsk", który omówił uczestnikom zagadnienia dotyczące gospodarki energetycznej stosowanej na współczesnych oczyszczalniach ścieków, na przykładzie eksploatowanej przez jego Spółkę Oczyszczalni Ścieków w Słupsku.

W ramach drugiego modułu, gospodarki wodnej uczestnicy zapoznali się z aspektami pozwoleń wodnoprawnych omówionymi przez przedstawiciela Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku., czy też możliwościami pozyskiwania dofinansowania i finansowania inwestycji branży udzielanych i wspieranych przez Bank Ochrony Środowiska

Zaprezentowano ultrafiltrację wód popłucznych oraz ponowne ich wykorzystania w procesie produkcji wody, a także mechaniczne czyszczenie wodociągów i kanalizacji ciśnieniowej z zastosowaniem korków czyszczących (pigging), czy też wykładziny rękawowej do bezwykopowej renowacji rurociągów ciśnieniowych.

Pan Piotr Czerwczak, przedstawiciel gospodarza spotkania, zaprezentował ponadto doświadczenia z wdrożenia planu bezpieczeństwa dostaw wody na przykładzie „Wodociągów Słupsk”.

Podsumowując, wiosenne spotkanie członków Pomorskiego Forum Wodociągowego obfitowało w bardzo ciekawe zagadnienia zarówno dotyczące gospodarki wodnej, jak i ściekowej, a uczestnicy mieli możliwość teoretycznego i praktycznego zapoznania się z najnowszymi nowinkami technologicznymi w branży.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 24 marca 2022 08:43
 • Komentarze (1)
  Image placeholder
  Image placeholder

  Firma DP System_twórca NSS MACS serdecznie dziękuje za zaproszenie Pomorskiemu Forum Wodociągowemu. Było to naprawdę interesujące wydarzenie, które pozwoliło na wysłuchanie ciekawych prezentacji oraz zawarcie nowych znajomości biznesowych. Gratulujemy wyśmienitej organizacji i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  PEWIK Gdynia: Laboratori…

  To najnowocześniejsze takie miejsce w Polsce

  RSW Olsztyn: świętują 15…

  Jubileuszowa Konferencja Regionalnego Stowarzyszenia Wodociągowego w Olsztynie

  Zakład Wodociągów i Kana…

  Rosnące koszty materiałów i energii zabijają Spółkę

  Edukacja na terenie Sosn…

  Edukacja na terenie Sosnowieckich Wodociągów