Jak informowaliśmy w dniu 27 września, rzeka Barycz na znacznych obszarach Topoli Wielkiej, Tarchał Wielkich, czy też Odolanowa kompletnie porosła trzciną i roślinnością wodną, powodując spiętrzenia wody i miejscowe podtopienia użytków rolnych. Zwróciliśmy się zatem, w imieniu mieszkańców i użytkowników nieruchomości rolnych przyległych do cieku wodnego, do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Rogionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu z wnioskiem o informację zarówno w sprawie planowanych prac konserwacyjno - utrzymaniowych na terenie poruszonych w artykule miejscowości.
Jak odpowiedział nam Jarosław Garbacz, Rzecznik Prasowy - Główny Specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW Wrocław "Wody Polskie Zarząd Zlewni w Lesznie realizują prace utrzymaniowe na rzece Barycz w rejonie miejscowości Topola Wielka i Janków Przygodzki w gminie Przygodzice w powiecie ostrowskim. Zakończenie wszystkich zaplanowanych robót konserwacyjnych zgodnie z warunkami zawartej umowy jest planowane na początku listopada bieżącego roku. Zarząd Zlewni pracuje również nad tym, aby w Programie realizacji zadań związanych z utrzymaniem wód w zlewni Baryczy na rok 2022 znalazły się kolejne działania z tego regionu".
"Corocznie rzeka Barycz odcinkowo poddawana jest pracom utrzymaniowym" - dodaje J.Garbacz - "Typowanie obszaru, który ma być poddawany konserwacji, realizujemy z uwzględnieniem priorytetów związanych z ochroną przeciwpowodziową i przeciwsuszową na wybranych fragmentach oraz przy zachowaniu terminów i procedur. Te wynikają z przepisów zarówno ustawy Prawo wodne, jak i z ustawy O ochronie przyrody, bowiem na omawianym obszarze zlewni znajdują się Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, sieć obszarów Natura 2000 – obszar specjalnej ochrony ptaków oraz specjalny obszar ochrony siedlisk i rezerwaty przyrody".
Barycz jest lokalnym ciekiem wodnym. Stanowi prawy dopływ Odry. Jest rzeką o długości 139 km, a powierzchnia jej dorzecza stanowi 5.526 km2. Jest to rzeka przepływająca przez Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Na terenie parku znajduje się m.in. europejska Ostoja Ptaków IBA oraz jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych – Stawy Milickie. W parku występuje 300 gatunków ptactwa m.in. kormorana, bocian czarny i batalion.
Przypomnijmy, że w 2020 roku mieliśmy na tej rzece problem ekologiczny. Na powierzchnię rzeki Barycz na terenie dwóch województw – wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km masowo wypłynęły śnięte ryby. O zanieczyszczeniu informowały wówczas m.in. władze Odolanowa (Wielkopolskie), Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, władze dolnośląskiego Milicza czy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Na jakim etapie znajduje się ta sprawa w dniu dzisiejszym?
"Sprawa dotycząca zanieczyszczenia Baryczy w rejonie miejscowości Odolanów, które miało miejsce w okresie od 1 do 3 lipca 2020 roku nie jest zakończona. Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim wciąż prowadzi powierzone przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowie Wielkopolskim śledztwo w przedmiotowej sprawie i o szczegóły należy pytać wymienione instytucje. Niemniej jednak rzeka powróciła do pierwotnego stanu i nie ma obecnie żadnego zagrożenia dla bytujących w niej ryb i innych stworzeń" - poinformował Janusz Garbacz.
Oczywiście zwrócimy się do wspomnianych przez Pana Rzecznika instytucji, gdyż sprawy ochrony środowiska dla Wodociągowiec.pl stanowią najwyższy priorytet.