Ekspolatacja systemów wodnych

ZWIK w Sławie realizuje duży projekt

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 19 maja 2022 07:26

Kolejna SUW należąca do ZWIK w Sławie została wyposażona w panele fotowoltaiczne, mowa o stacji w Łupicach. Sam montaż instalacji do pozyskiwania energii ze słońca, to jednak tylko jeden z elementów dużo większego projektu, który z pomocą unijnych pieniędzy realizuje spółka.

 

W ramach projektu „Budowa mikroinstalacji fotowoltaicznych na obiektach Stacji Uzdatniania Wody" w miejscowości Łupice powstała instalacja panelowa. Tego typu inwestycja związana jest z pozyskiwaniem i przetwarzaniem odnawialnych źródeł energii słonecznej, która w znacznym stopniu przyczynia się do ochrony naszej planety. Fotowoltaika pozwoli wykorzystać pozyskaną energię do funkcjonowania SUW Łupice- jednej z pięciu stacji uzdatniania, która należy do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Sławie (woj. lubuskie). A co za tym idzie pozwoli obniżyć koszty energii. Łącznie panele pojawiły się na trzech SUW oraz nowej oczyszczalni ścieków w Sławie.

Warto dodać, że montaż paneli fotowoltaicznych to działanie wpisane w dużo większy projekt, jaki był realizowany przez ZWIK w Sławie. Mowa o realizowanym od zeszłego roku projekcie „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Sława”, który obejmuje  przede wszystkim budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. W sumie w ramach inwestycji powstanie 90 km infrastruktury kanalizacyjnej i 46 km infrastruktury wodociągowej. W ramach tego przedsięwzięcia powstała też stacja uzdatniania wody w Kuźnicy Głogowskiej, która zostanie uruchomiona tuż po zakończeniu wszelkich prac związanych z podłączeniem sieci. Modernizację przeszła także stacja uzdatniania wody w Krążkowie.

W tej miejscowości powstała także nowoczesna oczyszczalnia ścieków sanitarnych, a remont przeszła oczyszczalnia w Sławie. Budynek stacji odwadniania osadów zlokalizowany na obiekcie oczyszczalni ścieków został wyposażony w nowe urządzenia do pozyskiwania z osadów oczyszczalniach użyźniacza glebowego. Nowa prasa odwadniająca i nowo powstały ciąg technologiczny układu granulacji pozwolą na przetwarzanie ww. odpadu na certyfikowany użyźniacz. Nieopodal obiektu stacji odwadniania osadów powstaje także hala magazynowa, która ma służyć do składowania wytworzonego użyźniacza, a także odwodnionego osadu.

Aktualnie odpad ten jest przekazywany firmie zewnętrznej w celu dalszego zagospodarowania, co jest dość kosztowne. Jeśli badania pójdą sprawnie, spółka planuje sama sprzedawać uzyskany produkt organiczny na rynek.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 19 maja 2022 07:26
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Ostatni etap - prasa do …

    Mrozy: koniec rozbudowy oczyszczalni

    Kranówka katowicka dla s…

    Akcja SprzątaMY Dzielnice

    Lekcje na obiektach MWiK…

    Edukacja: uczniowie z klas 7-8 SP w Zacharzynie z odwiedzinami u wodociągowców

    W Świebodzinie wygląd te…

    ZWKiUK Świebodzin remontuje obiekty wod-kan