Kolejna SUW należąca do ZWIK w Sławie została wyposażona w panele fotowoltaiczne, mowa o stacji w Łupicach. Sam montaż instalacji do pozyskiwania energii ze słońca, to jednak tylko jeden z elementów dużo większego projektu, który z pomocą unijnych pieniędzy realizuje spółka.
W ramach projektu „Budowa mikroinstalacji fotowoltaicznych na obiektach Stacji Uzdatniania Wody" w miejscowości Łupice powstała instalacja panelowa. Tego typu inwestycja związana jest z pozyskiwaniem i przetwarzaniem odnawialnych źródeł energii słonecznej, która w znacznym stopniu przyczynia się do ochrony naszej planety. Fotowoltaika pozwoli wykorzystać pozyskaną energię do funkcjonowania SUW Łupice- jednej z pięciu stacji uzdatniania, która należy do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Sławie (woj. lubuskie). A co za tym idzie pozwoli obniżyć koszty energii. Łącznie panele pojawiły się na trzech SUW oraz nowej oczyszczalni ścieków w Sławie.
Warto dodać, że montaż paneli fotowoltaicznych to działanie wpisane w dużo większy projekt, jaki był realizowany przez ZWIK w Sławie. Mowa o realizowanym od zeszłego roku projekcie „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Sława”, który obejmuje przede wszystkim budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. W sumie w ramach inwestycji powstanie 90 km infrastruktury kanalizacyjnej i 46 km infrastruktury wodociągowej. W ramach tego przedsięwzięcia powstała też stacja uzdatniania wody w Kuźnicy Głogowskiej, która zostanie uruchomiona tuż po zakończeniu wszelkich prac związanych z podłączeniem sieci. Modernizację przeszła także stacja uzdatniania wody w Krążkowie.
W tej miejscowości powstała także nowoczesna oczyszczalnia ścieków sanitarnych, a remont przeszła oczyszczalnia w Sławie. Budynek stacji odwadniania osadów zlokalizowany na obiekcie oczyszczalni ścieków został wyposażony w nowe urządzenia do pozyskiwania z osadów oczyszczalniach użyźniacza glebowego. Nowa prasa odwadniająca i nowo powstały ciąg technologiczny układu granulacji pozwolą na przetwarzanie ww. odpadu na certyfikowany użyźniacz. Nieopodal obiektu stacji odwadniania osadów powstaje także hala magazynowa, która ma służyć do składowania wytworzonego użyźniacza, a także odwodnionego osadu.
Aktualnie odpad ten jest przekazywany firmie zewnętrznej w celu dalszego zagospodarowania, co jest dość kosztowne. Jeśli badania pójdą sprawnie, spółka planuje sama sprzedawać uzyskany produkt organiczny na rynek.
Redaktor Wodociągowiec