Inne

27 mln kontrakt podpisany

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 29 września 2021 08:32

27 mln kontrakt podpisany

Zmodernizują 170 ostróg na Odrze

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RGZW w Szczecinie zawarło umowy z firma Budimex S.A. na przebudowę obiektów przeciwpowodziowych na Odrze granicznej. Celem robot jest poprawa  bezpieczeństwa podczas zimowego lodołamania, ale też ułatwienia dla żeglugi towarowej.

 Kontrakty dotyczą przebudowy systemu ostróg i budowli regulacyjnych na odcinkach Odry w rejonie Osinowa Dolnego, Gozdowic – Starej Rudnicy, Kostrzynie nad Odra Górzycy i na wysokości Słubic. Modernizacja obejmie odcinek rzeki o długości łącznie około 24,4 km. W ramach inwestycji  na prawym brzegu Odry zaplanowano również przebudowę istniejących ostróg, budowę tamy podłużnej i opasek brzegowych. Przebudowa ostróg polegać będzie na ich wydłużeniu lub skróceniu, nadaniu budowlom regulacyjnym odpowiedniej rzędnej korony i wyprofilowaniu skarp.- To zadanie istotne z punktu widzenia corocznej akcji lodołamania, którą koordynują Wody Polskie w Szczecinie.

 - Poprawiamy głębokości, czyli warunki nawigacyjne dla lodołamaczy, które są jedynym skutecznym narzędziem do walki z zatorami lodowymi. Jak popłynie lodołamacz, to znaczy, że również barki i statki żeglugi śródlądowej mogą swobodnie płynąć – mówi Krzysztof Woś, Wiceprezes Wód Polskich obecny podczas konferencji prasowej w Szczecinie.

- Możemy powiedzieć, że to jedno z najlepiej przygotowanych zadań pod kątem ekologicznym, ono Odrę wzbogaci, a nie będzie doprowadzać do jej degradacji – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

   Inwestycja realizowana jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW). Projekt ten współfinansowany jest ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy) oraz Banku Rozwoju Rady Europy. Wsparcie finansowe zapewnił również budżet państwa i Fundusz Spójności (Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2023).Inwestycja realizowana będzie na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Planowany termin zakończenia prac to grudzień 2023 r. Inwestycja jest warta ponad 247 milionów złotych.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 29 września 2021 08:32
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Woda ze studni już bezpi…

  ŁÓDŹ: Zdrój uliczny uratowany

  Drugie miasto pod ziemią

  250 km ceglanych kolektorów ściekowych

  Modernizacja kanalizacji…

  Dębica inwestuje w gospodarkę wod-kan

  Powstanie nowy zbiornik …

  W Lublinie uporządkują sieć deszczową