Aktualności od 1 do 10

94 % propozycji zakłada podwyżki opłat za wodę i ścieki

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 marca 2021 20:05

94 % propozycji zakłada podwyżki opłat za wodę i ścieki

Prezes Wód Polskich ostrzega: Takie działania nie będą przez nas akceptowane

Prezes Wód Polskich podsumował dotychczasowe wnioski taryfowe, jakie wpłynęły od 1500 przedsiębiorstw wodnych. Okazuje się, że tylko nieliczne nie zakładają podwyżek stawek za wodę i ściek. P. Daca ostrzega, że Wody Polskie, jako regulator, nie będą godzić się na podwyżki, tam gdzie są one nieuzasadnione. Jak zareagują na to spółki wod-kan?

Jak wiadomo, obecnie gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne ustalają właśnie stawki opłat za wodę i ścieki, jakie będziemy płacić przez najbliższe 3 lata. Propozycje nowych cen wpływają do Wód Polskich, gdzie są wnikliwie analizowane. Wody Polskie, jako regulator mają za zadanie sprawdzić czy proponowane przez samorządy taryfy są racjonalne i rzeczywiście dotyczą kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

-  Do chwili obecnej wpłynęło ponad 1500 wniosków, co stanowi 64 proc. wszystkich z ponad 2,6 tys., które mają zostać złożone. Z przykrością stwierdzam, że 94 % propozycji zakłada podwyżki opłat za wodę i ścieki. W dokumentacji widzimy, że niektóre samorządy proponują zbyt duże marże i opłaty dzierżawne, dzielone są również przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, planowana jest wypłata dywidend do budżetów miast. Takie działania nie będą przez nas akceptowane- zapowiada twardo prezes Wód Polskich Przemysław Daca, w specjalnym komunikacie jakie opublikowano na stronie państwowego przedsiębiorstwa.

Dalej, w wystąpieniu tym czytamy, że Wody Polskie nie zgadzają się na windowanie cen ponad koszty, jakie wynikają z funkcjonowania przedsiębiorstw. - Woda jest niezbędna do życia, a jej dostarczanie nie powinno być pretekstem do ratowania budżetu i zarabiania na mieszkańcach. Rozumiemy, iż z dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków wiążą się koszty i w związku z nimi w taryfie trzeba uwzględnić m.in. kwestie inflacji, inwestycji czy wzrost cen energii. Jednak nie będzie naszej zgody na żonglowanie kosztami- ostrzega prezes P. Daca.

Na koniec apeluje do przedstawicieli samorządów o nie zawyżanie cen i nadzór nad ustalanymi przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne taryfami. Prezes przypomina, że średnia cena wody w Polsce i tak jest na poziomie średniej stawki europejskiej. - Cena wody nie powinna być barierą która sprawia, że mniej zamożne osoby w naszym kraju będą miały ograniczony do niej dostęp- uważa P. Daca.

Jak na to wystąpienie zareagują przedsiębiorstwa wodne? Na razie nie ma oficjalnej reakcji, w sprawie głosu nie zabrała też jak dotychczas Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”.

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 marca 2021 20:05
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    W Dzień Ochrony Środowis…

    Uczniowie zwiedzili Bielskie Wodociągi

    Zmiany w przepisach praw…

    Nowy katalog kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku

    Sporo działo się w Dziel…

    64 km sieci za 80 mln zł

    Świat Wody: Felieton Paw…

    Krótka historia jakości wody pitnej