Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych Oczyszczanie ścieków Odory w kanalizacji

Elektrownia Turów  inwestuje w ekologię

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 15:25

Elektrownia Turów  inwestuje w ekologię

Powstanie  oczyszczalnia ścieków przemysłowych

30 września br.  Elektrownia Turów, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE, podpisała umowę z SEEN Technologie na rozbudowę przemysłowej oczyszczalni ścieków. Wartość kontraktu to ponad 120 mln zł netto.

Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach dostosowania Elektrowni Turów do wymogów środowiskowych zapisanych m. in. w konkluzjach BAT (best available techniques) .

- Realizowany projekt zapewni dostosowanie Elektrowni Turów do unijnych i krajowych wymagań środowiskowych. Do sierpnia 2021 r. wszystkie nasze elektrownie będą spełniały normy zawarte w konkluzjach BAT – mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Planowana oczyszczalnia ścieków przemysłowych oparta będzie o nowoczesne, wysokosprawne technologie membranowe – mikrofiltrację i odwróconą osmozę. Sprawność odwróconej osmozy to ok. 96 proc. co oznacza, że zatrzymanych zostanie ponad 96 proc. wszystkich zanieczyszczeń. Będzie to pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych w Unii Europejskiej tak szerokie zastosowanie tych technik w obszarze oczyszczania ścieków. Do oczyszczalni będą kierowane wszystkie strumienie ścieków przemysłowych powstających w na terenie Elektrowni Turów, z wyłączeniem ścieków powstających w instalacjach oczyszczania gazów spalinowych, które oczyszczane będą w odrębnej specjalistycznej oczyszczalni.

- W wyniku realizacji tego projektu Elektrownia Turów będzie pierwszą elektrownią, której oczyszczone ścieki będą mogły być zawracane do układów technologicznych, co w konsekwencji będzie powodować, że będzie bezściekowa. Mając na uwadze usytuowanie Elektrowni, realizacja tej inwestycji nie tylko poprawi stan środowiska na ternie Polski, ale również korzystnie wpłynie na graniczą rzekę Nysę Łużycką – mówi Oktawian Leśniewski, dyrektor Elektrowni Turów.

- Jesteśmy zadowoleni, że możemy realizować dla PGE inwestycję, dzięki której dostarczymy najnowszą technologie pozwalającą uzyskać oczyszczone ścieki o parametrach wody użytkowej. Dzięki realizacji tego kontraktu przyczynimy się do dalszej eksploatacji Elektrowni Turów przez dalszy okres jej istnienia zgodnie z wymogami środowiskowymi – powiedział Dariusz Jasak, prezes zarządu SEEN Technologie .

Nowa oczyszczalnia będzie największą oczyszczalnią w polskiej energetyce wykorzystującą technologie membranowe o łącznej przepustowości ponad 14 tys. m3 na dobę – dodaje Krzysztof Pacierpnik, dyrektor działu sprzedaży SEEN Technologie.

Inwestycja ma być gotowa w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy- tak wynika z kontraktu.

Elektrownia Turów jest w stanie dostarczyć energię elektryczną do około 2,3 mln gospodarstw.

Opr. red.

źródło: Elektrownia Turów

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 15:25
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Więcej energii z odnawia…

  Nowa instalacja biogazowa

  Funkcjonowanie Laborator…

  W roku 2018 ukazała się nowelizacja normy akredytacyjnej obowiązująca w Laboratoriac…

  Jakość wody -jaka ma by…

  Dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia

  Plany Wodociągów Chrzano…

  Milionowe inwestycje w infrastrukturę