Inne

Aktualne informacje - opady burzowe i podtopienia na południu Polski

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 12 lipca 2021 11:30

Aktualne informacje - opady burzowe i podtopienia na południu Polski!

Zgodnie z informacją PGW Wody Polskie, w związku z intensywnymi opadami burzowymi w zlewni potoku Świdnik w miejscowości Świdnik i Tęgoborze pojawiła się powódź błyskawiczna, która spowodowała zniszczenia w infrastrukturze oraz zalania budynków mieszkalnych. 

Jak podaje PGW Wody Polskie, w chwili obecnej trwa posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem Wojewody Małopolskiego oraz przedstawicieli Wód Polskich poświęcone sytacji w regonie. 

Stan wody w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie stanów niskich i średnich. Wysoki stan wody występuje w zlewniach Nysy Kłodzkie, Oławy, Baryczy, Neru, Noteci.

Stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie stanów niskich i średnich. Stan wysoki występuje miejscami w zlewni górnej Narwi, Łyny, Węgorapy, Pasłęki.

Wahania stanu wody obserwowane są w szczególności na mniejszych ciekach w związku ze spływem wód opadowych w zlewni.

Najbardziej gwałtowny przebieg zjawiska wystąpił w zlewni dolnego Dunajca. Gwałtowne wzrosty stanów wód odnotowano na Białej Tarnowskiej w Ciężkowicach (w ciągu dwóch godzin o 276 cm, przekraczając stan ostrzegawczy o 127 cm), Łubince w Nowym Sączu (w ciągu dwóch godzin o 200 cm, przekraczając krótkotrwale (2h) stan alarmowy o 30 cm), Kamienicy w Nowym Sączu (w ciągu godziny o 70 cm). Stan alarmowy przekroczony został jedynie na Łubince w Nowym Sączu, a stan ostrzegawczy na Białej Tarnowskiej w Ciężkowicach.

Najbardziej gwałtowny przebieg zjawiska i największe szkody po powodzi błyskawicznej wystąpiły na ciekach niekontrolowanych hydrologicznie (bez stacji automatycznych wodowskazowych), m.in. na potoku Świdnik. Wezbranie miało charakter lokalny, krótkotrwały, obecnie obserwuje się spadki stanów wód. W strefie stanów wysokich utrzymują się jedynie zwierciadła Białej Tarnowskiej w Koszycach Wielkich oraz Szreniawy w Biskupicach.

Miejscowości gdzie prowadzone były interwencje lub otrzymano zgłoszenia:

 • m. Tęgoborze gm. Łososina Dolna - zalane centrum miejscowości oraz droga krajowa - działania prowadzone przez Straż Pożarną;
 • potok Łubinka w Nowym Sączu przekroczył stan alarmowy, w centrum miasta woda mieściła się w wałach przeciwpowodziowych, pracownicy PGW WP monitorują sytuację w terenie;
 • m. Kraków - wystąpienie z koryta rz. Drwinki oraz przelanie się wód przez obwałowanie w rejonie ul. Seweryna Udzieli, podtopieniu uległy posesje. Powodem był niedrożny przepust w rejonie przejazdu kolejowego. Usunięto przetamowania siłami własnymi przez pracowników PGW WP ZZ;
 • powalone drzewo w korycie potoku Bibiczanka, ul. Górnickiego w Krakowie.  Drzewo usunięto siłami własnymi PGW WP;
 • lokalne podtopienia w gminie Zielonki, będących następstwem intensywnych opadów deszczu  i  stopnia zurbanizowania i zabudowy obszaru oraz spływu wód ze zlewni powyżej.

Pracownicy Wód Polskich są w terenie i rozpoczęli szacowanie strat i szkód po wczorajszym opadzie burzowym.

Zbiorniki przeciwpowodziowe pracują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami, posiadają rezerwy powodziowe. Na zbiornikach na terenie województwa małopolskiego w tym zlewni Dunajca zaobserwowano zwiększone dopływy średniodobowe do zbiorników.

Z uwagi na prognozowane opady o charakterze burzowym mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanu wód szczególnie na mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych.


Służby Wód Polskich są w terenie. Grupa konserwatorów usuwa powstałe zatory.

Na obszarze Zarządu Zlewni Nowy Sącz odnotowano następujące zdarzenia:

- m. Obidza gm. Łącko: zatkane przepusty na dopływach do pot. Obidzkiego, w wyniku tego wystąpienie na drogę potoków oraz rumowiska - działania prowadzone są przez Straż Pożarną,

- m. Tęgoborze gm. Łososina Dolna - zalane centrum miejscowości oraz droga krajowa,

- Łubinka w Nowym Sączu przekroczyła stan alarmowy: w centrum miasta mieści się w wałach przeciwpowodziowych.

Dziś służby terenowe Zarządu Zlewni  i Nadzorów Wodnych będą kontynuować weryfikację szkód oraz podejmować doraźne działania grup konserwatorów.

 

Źródło: PGW Wody Polskie

 

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 12 lipca 2021 11:30
 • Komentarze (1)
  Image placeholder
  Image placeholder

  Znowu podtopienia... Coraz trudniejsza staje się nasza sytuacja...

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Zielonogórskie Wodociągi…

  Gazela Biznesu dla Zielonogórskich Wodociągów

  Abolicja nielegalnych pr…

  Abolicja nielegalnych przyłączy. W Michałowie dają ostatnią szansę.

  Kielce: Modernizacja mag…

  40 gospodarstw domowych nie będzie miało wody od piątkowego popołudnia do niedzieli …

  Firma Handlowo-Usługowa …

  Głowice ciśnieniowe, dysze, frezarki, maszyny do mechanicznego i mobilnego czyszcze…