Działalność bieżąca

Deszczowy ogród w Bydgoszczy

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 9 grudnia 2021 21:37

Projekt City Water Circles

Deszczowy ogród w Bydgoszczy

W Bydgoszczy, przy muzealnym budynku, nazywanym  „Pałacykiem”, powstała pokazowa i pilotażowa koncepcja instalacji zagospodarowania spływu wody opadowej z uwzględnieniem typowych ogrodów deszczowych.

Instalacja, jak informuje MWiK w Bydgoszczy, powstała  w ramach projektu CWC (City Water Circles). Bydgoszcz – obok takich europejskich miast – jak Budapeszt, Turyn czy Split – włączyła się w realizację unijnego projektu CWC – obieg wody w mieście. Ten pilotażowy program ma być punktem wyjścia do poprawy zarządzania miejskimi wodami opadowymi poprzez wprowadzenie nowatorskich podejść, zwłaszcza w centrum miasta. Ważnym elementem – poza technicznym rozwiązaniem – będzie również współpraca między wydziałami i testowanie tej nowej inwestycji przez pracowników miasta.

W projekcie wykorzystaliśmy kilka rekomendowanych rozwiązań zielono – niebieskich dla niewielkich budynków, np. domów jednorodzinnych. Pierwsze z nich to przejęcie spływu wody opadowej odprowadzanej do tej pory do kanalizacji deszczowej, do zbiorników – w naszym przypadku – beczek na deszczówkę. Kolejne to zagospodarowanie wód opadowych w ogrodach deszczowych. Zastosowaliśmy trzy typy takich ogrodów – dwa rodzaje ogrodów w gruncie – uszczelniony, w którym będzie utrzymywało się lustro wody oraz infiltracyjny, który przede wszystkim będzie oddawał napływające wody opadowe do gruntu, a także ogród w szczelnym pojemniku. Wody opadowe z dachu budynku są kierowane do suchych strumieni, którymi przepływają do poszczególnych ogrodów deszczowych, zasilają rośliny a w części infiltracyjnej – wsiąkają w grunt. Ogrody zostały obsadzone roślinnością hydrofitową, która jest odporna zarówno na silne zalewanie jak i na następujące później okresy suszy a dodatkowo ma zdolności oczyszczające wodę z zanieczyszczeń- informuje MWiK w Bydgoszczy.

Miejska spółka przekonuje też, że utrzymanie i pielęgnacja takiego „deszczowego ogrodu” jest znaczenie prostsza niż tradycyjnych rabat.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło:MWiK Bydgoszcz

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 9 grudnia 2021 21:37
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Zielonogórskie Wodociągi…

  Gazela Biznesu dla Zielonogórskich Wodociągów

  Czy jesteśmy gotowi na n…

  Nowa dyrektywa unijna w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi j…

  Dzień bezpieczeństwa. Dz…

  W Wodociągach Leszczyńskich o bezpieczeństwie i zagrożeniach wypadkowych

  System odzyskiwania wod…

  Na dachu nowej siedziby UMWZ będą odzyskiwać deszczówkę