Działalność bieżąca

Łódź: naprawiali kanały „światłem”

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 grudnia 2021 09:06

Łódzki ZWIK

Naprawiali kanały „światłem”

Pracami na ulicy Zbocze na Stokach łódzki ZWIK kończy tegoroczny sezon napraw kanałów metodą elastycznego rękawa utwardzanego światłem ultrafioletowym. Z wykorzystaniem tej technologii naprawiono w sumie 2 km kanałów kanalizacyjnych.

Najstarsze kanały w Łodzi liczą sobie blisko 100 lat. Część z nich wymaga pilnych napraw. Nie można dopuścić do sytuacji, w której przepływ ścieków tamowany jest na skutek zapadnięcia się ścian rur kanalizacyjnych. Podatne na uszkodzenia są kamionkowe rury przebiegające pod ulicami, po których odbywa się ruch ciężkich pojazdów. Drgania gruntu powodują liczne pęknięcia, szczególnie w miejscach połączenia rur.

- Żeby prace naprawcze szły sprawnie przy minimalnych uciążliwościach dla mieszkańców pracownicy ZWIK wzmacniają konstrukcje popękanych przewodów kanalizacyjnych rękawami z włókna szklanego. Renowację prawie 150-metrowego odcinka kanału wykonuje się w ciągu jednego dnia roboczego. Całe oprzyrządowanie do prowadzonych prac mieści się w jednej przyczepie samochodowej. Remont nie powoduje większych utrudnień dla kierowców – czasowo zajmowany jest tylko jeden pas jezdni. Ważny jest również fakt, że w trakcie prowadzonych prac mieszkańcy mogą swobodnie korzystać z toalet i łazienek, ponieważ nie odcina się odpływu ścieków z budynków. Naprawa kanałów odbywa się w kilku etapach- wyjaśnia ZWIk w Łodzi.

Jak to działa? Elastyczny rękaw wprowadza się do kanału umytego wodą pod wysokim ciśnieniem. Następnie  rękaw napełnia się sprężonym powietrzem. Przez nadmuchany rękaw przeciąga się zestaw lamp ultrafioletowych. Pod wpływem światła ściany rękawa twardnieją. Na koniec pod ziemię kierowany jest zdalnie sterowany robot, który nawierca w nowym przewodzie otwory w miejscach, w których znajdują się boczne przyłącza kanalizacyjne z budynków.

Jak podkreśla łódzki ZWIK tradycyjna metoda napraw polegała na odkopywaniu uszkodzonych rur i wymianie ich na nowe. - Trwało to tygodniami, przy udziale wielu pracowników i licznych jednostek ciężkiego sprzętu (koparek, dźwigów, wywrotek), co było uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców. Metoda „długiego rękawa” jest szybka i skuteczna, szczególnie na wąskich łódzkich ulicach. Na przyszły rok planowane jest wzmocnienie konstrukcji kanałów o długości ponad 3 km- informuje ZWIK w Łodzi.

Prace naprawcze przy użyciu elastycznych rękawów mogą być prowadzone wyłącznie przy dodatnich temperaturach. Podczas mrozów pracownicy ZWIK zajmują się remontami podziemnych kolektorów zbudowanych z cegieł.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZWIK w Łodzi

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 grudnia 2021 09:06
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Ciekawe odkrycie w Łodzi

    Kanał z cegieł Izraela Poznańskiego

    Edukacyjny projekt ruszył

    Młodzież poznaje gospodarkę wodną w praktyce

    W Katowicach powstaje 25…

    Inwestycja za 95 mln zł w Katowicach.Powstają zbiorniki retencyjne.

    Dolnośląskie: Trzebnica …

    Ogrzeją budynki wodą z podziemia