Inwestycje

Gorzów Wielkopolski inwestuje 80 mln zł w retencję

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 26 września 2022 06:57

Gorzów Wielkopolski zainwestuje w retencję ponad 80 milionów złotych. Wybudowane lub zmodernizowane zostanie 14 kilometrów kanalizacji deszczowej, powstanie 26 nowych zbiorników retencyjnych, a te istniejące zostaną wyremontowane. Gorzowska inwestycja w zagospodarowanie wód opadów to jedno z największych tego typu programów prowadzonych w Polsce.

 

Projekt nazywa się „Zagospodarowanie wód opadowych na terenie miasta Gorzowa Wlkp. – Etap I” Realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Priorytetu II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, a miasto na ten cel otrzymało blisko 70 milionowe dofinansowanie. Projekt zakończy się w 2023 roku.

Inwestycje prowadzone od 2019 roku w obszarze czterech zlewni rzeki Warty – przy ulicach Żwirowej, Słowiańskiej, ul. Szmaragdowej i Olimpijskiej. Projektem objęta jest także sieć kanalizacji deszczowej razem ze zbiornikami w ramach rozbudowy DK22 oraz budowy CEZIB przy ul. Warszawskiej. 

Pod koniec 2021 roku projekt został rozszerzony o dodatkowe zadanie wykonywane na zlewni ul. Żwirowej w ramach którego zostanie wybudowany brakujący odcinek kanalizacji deszczowej  razem z wpustami ulicznymi w ulicy Żwirowej oraz w ulicy Zagłoby. Odbiornik wód opadowych stanowić będzie naturalny zbiornik retencyjny. Wody deszczowe przed odprowadzeniem poprzez wylot do odbiornika podczyszczone zostaną w separatorze piasku i substancji ropopochodnych.

- Do tej pory zakończono roboty związane z budową i modernizacją kanalizacji deszczowej na obszarze zlewni ulicy Słowiańskiej, zlewni ulicy Szmaragdowej, w ramach budowy CEZIB oraz w części zlewni ulicy Żwirowej i zlewni ulicy Olimpijskiej. Wybudowana infrastruktura pomoże w likwidacji podtopień po intensywnych opadach, likwidacji zastoisk wody czy odciążenia sieci kanalizacji deszczowej. W ramach projektu uwzględnione zostały zadania inwestycyjne wymagające najpilniejszej interwencji. Wybudowana zostanie także infrastruktura towarzysząca: plac rekreacyjny, boisko oraz ciąg spacerowy, punkty poboru wody do celów komunalnych, szalety. W efekcie realizacji projektu zostanie poprawiona odporność na podtopienia i zalania oraz zostanie umożliwione retencjonowanie wody oraz wykorzystywanie jej w okresach suchych- informuje Wiesław Ciepiela, Rzecznik Prasowy UM w Gorzowie Wielkopolskim.

Specjaliści zwracają uwagę, że w Polsce poziom retencji jest niewystarczający. W naszym kraju jest obecnie około 100 zbiorników retencyjnych, gdy na przykład w Hiszpanii jest ich 1900. Aby sprostać potrzebom gospodarki i przeciwdziałać skutkom suszy, poziom retencji w Polsce powinien być

 

Redaktor Wodociągowiec

Fot. Łukasz Kulczyński

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Image placeholder
Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 26 września 2022 06:57
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Mała gmina, wielka inwes…

  W Rzeczniowie mają nową oczyszczalnię

  Zrobiło się poważnie...

  Wojewoda Podlaski realizuje dystrybucję jodku potasu w województwie podlaskim

  Plan taryfowy zatwierdzo…

  W Toruniu zgodzili się na wyższe stawki

  E-rozprawa jako główny t…

  Nowe regulacje mają być stosowane w okresie obowiązywania zarówno stanu zagrożenia …