Inwestycje

Krakowska Pijalnia Zdrojowa

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 września 2021 09:10

Powrót po 20 latach

Krakowska Pijalnia Zdrojowa

Po prawie 20 latach unikatowa na skalę światową woda, wydobywana w centrum Krakowa, znów będzie dostępna. Oddanie do użytku nowego obiektu Krakowskiej Pijalni Zdrojowej zaplanowano na wrzesień 2021 roku.

Obiekt został usytuowany w pobliżu budynku byłego Zakładu Kąpielowego Wody Siarczano-Solankowej i w zamyśle architektonicznym przypomina dawny zakład. W budynku pijalni znajdują się pomieszczenia zarówno do konsumpcji wody na miejscu oraz do jej kupna na wynos. Jest w nim także rozlewnia wody ulokowana za przeszklonymi witrynami, co umożliwia obserwowanie jej pracy.

W piątek (27.08) odbyła się uroczysta inauguracja i przecięcie wstęgi, a 25 września podczas XX Podgórskich Dni Otwartych Drzwi zostanie otwarta dla wszystkich: Krakowska Pijalnia Zdrojowa. Oznacza to, że po prawie dwudziestu latach przy Rondzie Antoniego Matecznego znów będzie dostępna wyjątkowa woda mineralna!

​Wody Krakowskiej Pijalni Zdrojowej zostały odkryte w 1898 roku przez Antoniego Matecznego. Zakupił on parcelę pod dom u wylotu  ul. Kalwaryjskiej w Podgórzu. W trakcie poszukiwania źródła wody pitnej, dokopał się na głębokość 36 metrów do źródła wody siarczkowej. Antoni Mateczny był stałym bywalcem uzdrowiska w czeskich Karlovych Warach, dlatego zdawał sobie sprawę z wagi swojego odkrycia. W 1905 roku otworzył Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej i od tego momentu mieszkańcy Krakowa i kuracjusze z całej Polski mogli korzystać z unikatowej na skalę światową, naturalnej wody mineralnej.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Krakowska Pijalnia Zdrojowa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 września 2021 09:10
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Finalizacja inwestyci co…

  Najnowszy raport z budowy tunelu pod Świną

  MPWiK Warszawa: Obsługa …

  MPWiK Warszawa: Obsługa klienta w dobie pandemii

  Dolnośląskie: Trzebnica …

  Ogrzeją budynki wodą z podziemia

  Nietypowa akcja w Szczec…

  Nietypową interwencję podjęli pracownicy szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanaliz…