Inwestycje

Odważny projekt w Jaworznie

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lutego 2024 17:51

100 milionów złotych pozyskał w ubiegłym roku Urząd Miejski w Jaworznie m.in. na dostosowanie i uzdatnienie wód z kopalni „Jan Kanty” na potrzeby mieszkańców miasta. To nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie w duchu “zero waste”. Jedno z niewielu w kraju i odważne rozwiązanie projektowe.

Jak informuje Urząd Miasta w Jaworznie, umowa z lipca 2023 obejmuje zakup wody surowej przez jaworznickie Wodociągi na potrzeby Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego.

„Umożliwi to miastu i wodociągom uzdatnianie wody kopalnianej na projektowanej Stacji Uzdatniania Wody Jan Kanty. Nowe ujęcie będzie w przyszłości stanowić dodatkowe źródło wody pitnej dla Jaworzna, zgodnej z obowiązującymi w tym zakresie normami”- czytamy na stronie miasta Jaworzno.

 Przewiduje się, że budowa stacji wraz z układem technologicznym potrwa ponad 2 lata i pochłonie środki rzędu ponad 50 milionów złotych. Obecnie trwają zaawansowane prace nad uruchomieniem projektu.

Następnym etapem będzie wykonanie projektu budowlanego, uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę oraz wykonanie projektu technicznego. Potem budowa, w tym zagospodarowanie terenu czyli dojazdy, przyłącza, i wreszcie hala. W dalszym kroku planowane są m.in. montaż technologii i tzw. rozruchy.

Układ technologiczny SUW Jan Kanty będzie się składać m.in. z urządzeń do ozonowania wody, lamp UV, odwróconej osmozy oraz zestawów filtrów do odsalania wody.

„ Wpłynie to na obniżenie w wodzie surowej zawartości siarczanów i chlorków, charakterystycznych dla wód kopalnianych oraz obniży twardość ogólną wody. Dzięki zabudowie lamp UV uzyskana zostanie wysoka skuteczność bakteriobójcza ujmowanej wody, co bezpośrednio wiązać się będzie z mniejszym dawkowaniem do niej podchlorynu sodu. Zakładana wydajność stacji uzdatniania wód dołowych wg założeń wynosić ma maksymalnie 2 400 000 m3/rok, co daje średnią wydajność godzinową około 280 m3/h”- informuje UM w Jaworznie.

Coistotne, ujęcie wody głębinowej jest bezpieczne, w zasadzie niemożliwe do skażenia, zapewni w przyszłości wodę w ilości wystarczającej z naddatkiem na potrzeby mieszkańców i jaworznickich firm.

Powstające nowe ujęcie wody podziemnej na terenie pompowni wód dołowych Jan Kanty w Jaworznie, będzie wykorzystywać uzdatnione wody kopalniane do zaopatrzenia w wodę pitną głównie JOG. Realizacja tego zadania została poprzedzona szczegółowymi badaniami na pilotażowej stacji badawczej, pracującej przez 14 dni na przełomie kwietnia i maja 2022 r- informuje magistrat w Jaworznie.

Źródło: Miasto Jaworzno/Jaworzno.pl

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lutego 2024 17:51
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Kraków: Wisła lepiej chr…

  „Ekologiczne sito” gotowe

  Pierwsza taka instalacja…

  Jarocin: Odzyskają fosfor z osadów

  Kurorty z lepszym zaopat…

  W Rewalu budują zbiorniki retencyjne

  Wizyta gości z Hiszpani

  Troje uczestników programu ERASMUS+ z Hiszpanii