Pozostałe

Modernizacja obwałowania Prosny i Warty

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 5 listopada 2021 09:14

Modernizacja obwałowania Prosny i Warty

Wielkopolska: 26 inwestycji za miliard złotych

W Wielkopolsce obecnie modernizowane są obwałowania Prosny i Warty. W tym roku zakończą się kolejne etapy przebudowy wałów przeciwpowodziowych w gm. Pyzdry – prawie 2 km na Prośnie i 1,5 km na Warcie. To nie jedyne inwestycje przeciwpowodziowe prowadzone w tym rejonie Polski.

Dokładnie przed rokiem zakończył się pierwszy etap modernizacji lewostronnego obwałowania rzeki Warty. Na odcinku ponad trzystu metrów wzmocniony został wał przeciwpowodziowy w pobliżu mostu drogowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 442. W tym miejscu dolina jest przewężona -  obiekt drogowy spiętrza falę powodziową, a nadejście fali wezbraniowej mogło oznaczać tragedię. Tym razem prace skupiły się na odcinku do miejscowości Walga. Obejmowały m.in. wzmocnienie wału w postaci ścianki szczelnej w stopie skarpy, co ograniczy wymywanie gruntu w czasie powodzi.

W przypadku rzeki Prosny początek modernizowanego obwałowania znajduje się w odległości ok. 700 m na północ od wsi Modlica, koniec natomiast ok. 500 m na północ od miejscowości Ruda Komorska. Celem inwestycji jest zabezpieczenie i ochrona przeciwpowodziowa terenów, leżących po stronie zawala przed wodami wielkimi rzeki Prosny, poprzez odbudowę istniejącego obwałowania przeciwpowodziowego i przystosowanie do parametrów technicznych, odpowiadających obecnie obowiązującym przepisom. Łącznie na obu tych rzekach zmodernizowanych zostanie niemal 17 km obwałowań, które wzmocnią ochronę przeciwpowodziową tego rolniczego obszaru. Ostatnie prace zakończą się do 2024 roku, a wartość tych ważnych dla regionu inwestycji wynosi blisko 90 mln zł.

Na terenie województwa wielkopolskiego prowadzonych jest obecnie 26 inwestycji przeciwpowodziowych. Ich wartość przekracza 1 mld złotych. Są wieloletnie. Te najdłużej planowane do realizacji mają być wykonane w ciągu najbliższych dwóch lat. Za ich realizację odpowiadają Wody Polskie.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: RZGW Poznań  

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 5 listopada 2021 09:14
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Abolicja nielegalnych pr…

  Abolicja nielegalnych przyłączy. W Michałowie dają ostatnią szansę.

  Rzeszów: inicjatywa eduk…

  Rzeszów: dni otwarte na oczyszczalni

  Płock: podpisano umowę n…

  Al. Piłsudskiego i w ul. Wyszogrodzka w Płocku zyskają nowe sieci!

  Wodociągi Płockie: rusza…

  Rozpoczęły się prace budowlane przy al. Piłsudskiego i w ul. Wyszogrodzkiej w Płocku