Dzięki biogazowni oczyszczalnia ścieków w Łasku zyskuje 46% energii elektrycznej i 100% energii cieplnej. To się w tych czasach po prostu opłaca - podkreśla Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łasku (woj. łódzkie). Apeluje jednocześnie do mieszkańców, by ci dbali o to, aby produkowane ścieki trafiały właśnie do miejscowej oczyszczalni, co pozwoli „wycisnąć ze ścieków” jeszcze więcej energii.
Kilka dni temu MPWiK w Łasku przeprowadziło kampanię informacyjną w zakresie działalność instalacji odzyskiwania z biogazu energii, a także podsumowało ile dzięki niej zyskuje. Jak się okazuje, oszczędności są spore.
Biogaz uzyskiwany jest tak w wyniku fermentacji mezofilowej osadu ściekowego w komorze fermentacji, w której zachodzi również proces stabilizacji osadu (zmniejszając jego objętość i właściwości odorowe). Fermentowany osad ściekowy to odpad powstający w wyniku biologicznego oczyszczania ścieków stanowiący mieszaninę osadu wstępnego i nadmiernego usuwanego z osadników. Wyprodukowany biogaz magazynowany jest w zbiorniku (biała kula) a następnie spalany w układzie kotłowni oraz kogenerator. Odpad, ale jakże cenny, gdyż oprócz tego, że bogaty w odnawialną energię to również w przypadku naszej instalacji - cenny bogaty w wiele odżywczych dla gleby składników "nawozowych" bezwonny produkt zagospodarowywany przez rolników – podkreśla MPWiK w Łasku. Przedsiębiorstwo informuje, że dzięki biogazowni wyprodukowano 46% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną i blisko 100% energii cieplnej zużywanej na obiekcie.
Udało się to dzięki realizacji dofinansowanego ze środków UE projektu, który polegał na modernizacji oczyszczalni ścieków oraz rozbudowie i modernizacji sieci kanalizacyjnej na terenie gminy.
„Już dziś myślimy jak ten nasz potencjał posiadania biogazowni wykorzystać, by po zakończeniu trwałości projektu zrealizowanego przez Spółkę, wspomóc i być może rozbudować instalację tak, aby oczyszczalnia była samowystarczalna energetycznie zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego oraz zasadą zrównoważonego rozwoju. To nasze cele, ale dziś musimy zderzyć się ze wzrostem cen energii elektrycznej, która dla nas wygenerowała wzrost ponad 100%" - informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Stąd też apel do mieszkańców, aby Ci przyłączali się do sieci kanalizacji sanitarnej, a jeśli nie mają takiej możliwości dopilnowali i zapewnili dowóz ścieków z przydomowych zbiorników bezodpływowych i oczyszczalni poprzez koncesjonowany tabor asenizacyjny na oczyszczalnię ścieków.
Redaktor Wodociągowiec
Źródło: MPWiK Łask