Działalność bieżąca

MPWiK Wrocław z „Dolnośląskim Gryfem”

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 października 2022 08:42

Kapituła, w której zasiadają przedstawiciele samorządu, biznesu, uczelni wyższych doceniła działania MPWiK Wrocław, przyznając Spółce „Dolnośląski Gryf – Nagrodę Gospodarczą”.

Za Najlepszą współpracę biznesu i nauki uznano rozwój gospodarki obiegu zamkniętego w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu z wykorzystaniem wspólnych działań badawczo-rozwojowych MPWiK i Politechniki Wrocławskiej. To projekt zakładający wykorzystanie potencjału surowcowego i energetycznego strumieni odpadowych i procesów technologicznych Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków (WOŚ). Efektem tych działań jest wykorzystanie ścieków oczyszczonych jako surowca do produkcji wody przemysłowej, wykorzystanie odpadów organicznych do produkcji biopaliwa oraz poprawa bilansu energetycznego procesu oczyszczania ścieków.

Podczas uroczystej gali nagrodę odebrał Prezes Zarządu MPWiK Wrocław, Witold Ziomek.

– To ukoronowanie naszej dziesięcioletniej pracy, bo właśnie 10 lat temu zaczęła się ta przygoda i współpraca z uczelniami przez utworzenie Centrum Nowych Technologii w MPWiK we Wrocławiu. To była pierwsza taka inicjatywa w Polsce, wtedy wydawało się, że awangardowa, ale przyniosła bardzo dobre efekty. A ten projekt, który został wymieniony, to tylko jeden z wielu przykładów projektów wspólnie realizowanych z uczelniami. Bardzo się cieszę, że możemy przełamywać stereotypy branży wodociągowo-kanalizacyjnej, która według wielu jest konserwatywna, nieinnowacyjna, i w której mało się dzieje. Ogromnie dziękuję kapitule za docenienie naszych działań- powiedział Prezes.

To już kolejny raz, kiedy MPWiK otrzymało statuetkę. W 2017 roku Spółka została okrzyknięta Pionierem Wieku Cyfrowego, a rok temu zwyciężyła w kategorii Lider skutecznej transformacji.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK Wrocław

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 października 2022 08:42
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Dzisiaj rozpoczęcie roku…

  Koniec wakacji, witaj szkoło!

  Gostyń: pełna kontrola n…

  ZWiK w Gostyniu uruchomił monitoring sieci wodociągowych

  Będą kruszyć lód na Odrze

  Szczecin: Lodołamacze ochrzczone

  Zakończono ostatnie zada…

  Rąbczyn: wielka suszarnia osadów otwarta