Oczyszczanie ścieków Pozostałe

Nowy zakup w MPWiK Piekary Śląskie

Marcin Simiński Dodany dnia: 19 stycznia 2024 11:11

Na Oczyszczalni Ścieków „Północ” należącej do MPWiK w Piekarach Śląskich, wymieniona została dmuchawa dostarczająca tlen niezbędny do życia i prawidłowego namnażania się bakterii wykorzystywanych w procesie oczyszczania ścieków. Zainstalowana dmuchawa zużywa dużo mniej prądu, od tradycyjnych.

Dmuchawa  jest praktycznie bezobsługowa i wytwarza mniejszy hałas niż urządzenia stosowane do tej pory.

- Gdy jedna z dwóch dotąd używanych dmuchaw uległa awarii, postanowiliśmy przetestować urządzenie nowej generacji - wyjaśnia Marek Strugała, kierownik Działu Oczyszczalń i Przepompowni Ścieków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich sp. z o.o. - Urządzenie niemieckiej firmy AERZEN, produkowane jest w Korei Południowej i wykorzystuje technologię opracowaną przez tamtejszych inżynierów. W silniku dmuchawy nie ma tradycyjnych  łożyska ani panewki, tylko tzw. łożyska powietrzne wykorzystujące zasadę lewitacji wirnika. Wirnik, po osiągnięciu właściwej prędkości obrotów kręci się zawieszony w poduszce powietrznej. W praktyce nie występuje więc tarcie, a wynikający z niego hałas jest wyraźnie mniejszy, podobnie jak zużycie poszczególnych elementów. Podczas gdy dotychczasowa dmuchawa wymaga pełnego serwisu co ok. 6 miesięcy ta, poza wymianą maty filtracyjnej, której koszty są znikome,  jest całkowicie bezobsługowa - tłumaczy kierownik Strugała.

Najważniejsza natomiast jest oszczędność energii jaką daje ten rodzaj dmuchawy. Urządzenie zużywa 56 kW na godzinę, aż o 33 kW mniej niż dmuchawy dotychczas stosowane. A ponieważ dmuchawa pracuje 24 godziny na dobę przez wszystkie dni tygodnia, MPWiK stosując ją oszczędza ponad 19 tys. zł miesięcznie! Wyraźnie większa jest też wydajność testowanej dmuchawy. Wydaje się, że przez większą część roku nie trzeba będzie uruchamiać kolejnego urządzenia.

Rezultaty są tak zachęcające, że najprawdopodobniej podjęta zostanie decyzja o zakupie urządzenia- zapewnia MPWiK Piekary Śląskie. Nie będzie to jednak egzemplarz nowy lecz używany, jednak żywotność dmuchawy jest na tyle duża, że w obecnej sytuacji finansowej, Spółce bardziej opłaca się ratalny zakup używanego urządzenia, a dopiero w następnej kolejności kupno nowego. Do tego czasu, ewentualnym wsparciem dla ciągłości procesu oczyszczania będzie druga z dotąd stosowanych dmuchaw.

Ubocznym, ale ważnym efektem wymiany dmuchawy jest zmniejszenie hałasu; zdarzało się bowiem, zwłaszcza w ciepłe letnie noce, gdy okna w mieszkaniach są pootwierane, że mieszkańcy okolicznych budynków uskarżali się na hałas wytwarzany przez dmuchawy. Przy zastosowaniu nowego urządzenia, zniknie także ta uciążliwość.

 

Źródło: MPWiK Piekary Śląskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 19 stycznia 2024 11:11
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Remont kanałów na Szlaku…

  Koszt realizacji 300 mln zł

  ZWKiUK w Świebodzinie

  Zielone światło dla instalacji

  Badania biegłości jako k…

  Kawa z ekspertem: wtorek, 6 grudnia 2022 godz. 10.00 "Badania biegłości - kluczowe w…

  Łódzkie „śniegowce”

  Jak kiedyś pozbywano się śniegu z łódzkich ulic? Zrzucano go do kanałów!