Działalność bieżąca

PGW Wody Polskie versus podatek od nieruchomości

Damian Simiński Dodany dnia: 22 grudnia 2021 09:13

PGW Wody Polskie: gminy powinny odstępować od podatków od nieruchomości

Podczas aktualnej kampanii taryfowej, jak przyznaje branżowy weryfikator, szczególne rozbieżności interpretacyjne pomiędzy przedsiębiorstwami wodociągowo – kanalizacyjnymi a Wodami Polskimi występują w zagadnieniach dotyczących planowanej amortyzacji, podatku od nieruchomości i marży zysku.

Wczoraj omówiliśmy to pierwsze zagadnienie, dzisiaj skupimy się na drugim, to jest ujmowania we wnioskach taryfowych podatków od nieruchomości.

„Mamy w tym roku problem z podatkiem od nieruchomości.” - mówiła podczas ubiegłotygodniowego weebinarium taryfowego zorganizowanego wspólnie przez Wodociągowiec.pl i naszego partnera, firmę CodiFive, Pani Agnieszka Zając, prawnik, ekspert do spraw taryf w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej – „Stanowisko Wód Polskich jest takie, że jednak Przedsiębiorstwo w zdecydowanej większości jest jednostką, którą utworzyła Gmina. Oczywiście jest to uczynione na gruncie ustawy o gospodarce komunalnej, odpowiednio jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, bądź spółka akcyjna. Niemniej udziały, bądź akcje w tej Spółce ma Gmina. Jest to zazwyczaj stuprocentowy udziałowca, bądź w przypadku, gdy przedsiębiorstwo obsługuje kilka gmin, te udziały są podzielone. W praktyce jednak, później udziałowiec nakłada na Spółkę podatek od nieruchomości. My, jako Wody Polskie, na takie przepływy finansowe się nie godzimy.”

Na zdjęciu od lewej: Damian Simiński, Prezes Zarządu, jednoczesnie Redaktor Naczelny Wodociągowca.pl oraz Pani Agnieszka Zając - prawnik, ekspert ds taryf w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej.

Jak odstąpić od naliczania i płacenia podatku od nieruchomości?

„Trzeba pamiętać, że Rada Miejska, bądź Gminna może z łatwością stawkę podatku obniżyć, bądź też całkowicie przedsiębiorstwo z niego zwolnić. Tutaj jest szereg możliwych rozwiązań do zastosowania. W takim przypadku Dyrektor RZGW może wezwać nawet Wójta, Burmistrza, Prezydenta Miasta do złożenia wyjaśnień, czy ten podatek będzie obniżony, czy jest możliwość jego obniżenia, lub czy ewentualnie Gmina przewiduje jakieś dopłaty.” – mówi Pani Agnieszka Zając.

Jak widać zatem z wypowiedzi Pani Agnieszki Zając, prawnika, a jednocześnie eksperta KZGW, Wody Polskie mają wypracowane stanowisko w aspekcie obciążania przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego podatkiem lokalnym w postaci podatku od nieruchomości. Ciekawi jesteśmy jakie jest Państwa zdanie. Piszcie w komentarzach.

Wodociągowiec.pl tymczasem w kolejnych artykułach, które publikowali będziemy w tym tygodniu, szczegółowo opisze Państwu także stanowisko Wód Polskich zaprezentowane przez Panią Agnieszkę Zając, dotyczące stosowania uzasadnionej marży zysku, kształtowania wzrostu cen taryfowych powyżej przyjętego przez taryfikatora maksymalnego, 12 % progu w okresie taryfowym, a także o procedurze składania i rozpatrywania wniosków taryfowych.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 22 grudnia 2021 09:13
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Plany Wodociągów Chrzano…

    Milionowe inwestycje w infrastrukturę

    Nietypowa operacja w Mar…

    Prace podziemne dla kanalizacji

    Zielona energia

    Łódzki ZWIK testuje elektryczne samochody. Testy mają pozwolić ocenić czy i jakie os…

    Według Związku Miast Pol…

    Na stole leży propozycja zmian do ustawy "o zbiorowym"