Oczyszczanie ścieków

Prace ruszą w tym roku, koszt to 5 mln zł

Marcin Simiński Dodany dnia: 13 marca 2023 08:43

Dolnośląskie. Już w tym roku rozpocznie się modernizacja oczyszczalni ścieków w Lubaniu, warta 5 mln zł. Inwestycja ma być gotowa do końca przyszłego roku.

4 miliony 750 tysięcy złotych stanowią środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Miejską Lubań w drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, natomiast 250 tys. zł pochodzić będzie z miejskiego budżetu.

Dokładnie 24 lutego br. w siedzibie Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przedstawiciele spółki oraz Urzędu Miasta Lubań spotkali się z reprezentantami Przedsiębiorstwa Robót Drogowych „DROBUD” S.A. z Jarocina, które będzie wykonawcą planowanej na ten rok modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków. Celem spotkania było omówienie szczegółów inwestycji.

- Zakres robót obejmie zarówno prace projektowe, jak i budowalne dla zadania realizowanego na obiekcie Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. pn. „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Lubaniu, poprawiająca efektywność jej funkcjonowania przy prognozowanym obciążeniu ładunkiem zanieczyszczeń" – mówił Prezes Zarządu LPWiK Sp. z o.o. Janusz Głuszek.

Realizacja inwestycji ma na celu polepszenie warunków eksploatacji istniejącej oczyszczalni ścieków, w tym przede wszystkim poprawę jakości ścieków oczyszczonych odprowadzanych do środowiska, zapewnienie utrzymywania wysokiej sprawności oczyszczania ścieków poprzez budowę nowego ciągu reaktora biologicznego, a co za tym idzie powiększenia wymaganej objętości sumarycznej komór osadu czynnego i wydajności urządzeń peryferyjnych. Modernizacja zminimalizuje także ryzyko wystąpienia awarii lub pogorszenia jakości ścieków na odpływie w razie niekontrolowanego dopływu ścieków w ilości przekraczającej obecne technologiczne możliwości obiektu.

Prace mają rozpocząć się w tym roku, a całość powinna być gotowa do końca roku 2024 r.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: UM Lubań

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 13 marca 2023 08:43
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Ruszyła budowa tunelu po…

  Wyspiarka wydrążyła pierwsze metry

  „Cylinder” na ulicach Wr…

  Tak sprawdzają szczelność kanalizacji

  Trudny weekend PWiK w Go…

  Gorzów: os. Staszica, ul. Myśliborska, Olimpijska i Gwiaździsta bez wody

  Studenci z wizytą w Aqua…

  Instytut Geologii UAM wizytował, zaopatrujące w wodę aglomerację poznańską, ujęcie D…