Aktualności od 1 do 10

Raport IMGW: Klimat Polski 2020

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 4 marca 2021 10:50

Raport IMGW:  Klimat Polski 2020

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB prezentuje pierwszy, tak kompletny i jednocześnie zrozumiały dla odbiorcy, raport o warunkach klimatycznych w Polsce. Jest on łatwo dostępny on-line. To obowiązkowa lektura dla każdemu, komu nie są obojętne zmiany klimatu.

Współczesna zmiana klimatu, będąca konsekwencją działalności człowieka, jest największym wyzwaniem cywilizacyjnym z jakim przyszło się nam kiedykolwiek zmierzyć. W najbliższych dziesięcioleciach kwestie klimatyczne odegrają kluczową rolę w budowie gospodarczego, społecznego i politycznego ładu na świecie. A ekstremalne zjawiska pogodowe oraz zagrożenia środowiskowe w dużym stopniu determinować będą nasze działania i decyzje.

Monitorowanie systemu klimatycznego oraz prognozowanie jego ewolucji stają się więc najważniejszym elementem skutecznej strategii rozwoju i adaptacji.

- Oddajemy w Państwa ręce opracowanie, zawierające syntetyczny opis klimatu Polski w 2020 roku, sporządzone w odniesieniu do cech klimatu wieloletniego oraz z perspektywy współczesnego globalnego ocieplenia. To kompendium wiedzy na temat zmienności temperatury powietrza, opadów atmosferycznych, klimatycznego bilansu wodnego czy ekstremalnych zdarzeń pogodowych  – komentuje Mirosław Miętus, Zastępca Dyrektora IMGW-PIB. – Myślę, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego. Pytania o klimat i możliwości jego ochrony oraz potencjalne negatywne następstwa globalnego ocieplenia pojawiają się w debacie publicznej niezmiennie od wielu lat i będą nam towarzyszyć w przyszłości. Aby uczestniczyć w tej dyskusji, obywatele muszą opierać się na faktach i liczbach. Raport IMGW-PIB to najlepszy przewodnik do zrozumienia istoty wyzwań przed jakimi stoi cała ludzkość- dodaje M. Miętus.

IMGW informuje, że opracowanie na temat klimatu Polski to publikacja cykliczna. Co roku będzie aktualizowane na bazie danych pomiarowych i obserwacyjnych zbieranych, przetwarzanych i analizowanych przez służbę hydrologiczno-meteorologiczną i zespoły eksperckie IMGW-PIB.

Raport jest dostępny on-line (wersja flipbook) Raport Klimatu Polski 2020

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 4 marca 2021 10:50
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Przyjmą uczniów z techni…

  Wodociągi Leszczyńskie stawiają na kształcenie przyszłych pracowników

  Inwestycja, która połącz…

  Jest zgoda na przebudowę mostu na Regalicy

  Śrem: taryfy nie pokrywa…

  Śremskie Wodociągi w ramach oszczędności zmniejszą ciśnienie

  I demontują i budują

  Ruszył drugi przewiert pod Wisłą