Aktualności od 1 do 10

Wody Polskie: stawiają bakeny na Narwi

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 14 kwietnia 2022 07:58

Szykują żeglarzom bezpieczną drogę

Trwa oznakowywanie szlaku żeglugowego na Narwi – od ujścia rzeki Orzyc do ujścia rzeki Biebrzy. 300 bakenów zostanie rozstawionych na 165 km odcinku. Na Wielkich Jeziorach Mazurskich do ustawienia jest około 450 boi oraz 85 znaków brzegowych. Szlak rozstawiany jest na długości prawie 150 km.

Znakowaniem szlaku na Narwi od kilku dni zajmują się pracownicy Wód Polskich w Giżycku i Ostrołęce. Do instytucji tej należy bowiem utrzymywanie w należyty sposób żeglarskich dróg wodnych. Przed ustawieniem bakenów (znaków nawigacyjnych) przechodzą one konserwację, malowanie.

Warto wiedzieć, że zanim otwarta zostanie droga wodna pracownicy Wód Polskich przeprowadzają trałowanie, czyli poszukiwanie przeszkód nawigacyjnych, które mogą stanowić zagrożenie dla pływających. Jeśli przeszkody zostaną znalezione natychmiast są oznakowane, a następnie usunięte. Później puszczane są echosondy, czyli jednostki, które sprawdzają najlepsze głębokości, dopiero po tych czynnościach pracownicy Wód Polskich ustawiają bakeny, czyli znaki pływające wyznaczające granice szlaku żeglownego. Kolor czerwony boi - prawą stronę szlaku żeglownego, kolor zielony - lewą, pojedyncze przeszkody w środku szlaku (tj. kamienie, rafy kamienne, przemiały piaszczyste, konary, odziomki drzew) oznaczamy bojami żółtymi. Boje są dobrze widoczne także w czasie deszczu i słabej widoczności na rzece. 

Ustawienie szlaku żeglugowego poprzez zapewnienie odpowiednich głębokości tranzytowych gwarantuje uprawianie bezpiecznej żeglugi. Zestaw pływający do ustawiania szlaku składa się z pchacza i barki, wyposażony jest w GPS i echosondę, co zapewnia dokładne pozycjonowanie poszczególnych boi. Każdorazowo w stawianiu szlaku bierze udział 5 osób: kapitan, bosman oraz trzech marynarzy. Dodatkowo na Wielkich Jeziorach Mazurskich oprócz szlaku głównego ustawianych jest 5 szlaków bocznych, które znakowane są jednostronnie: na jeziorze Śniardwy do Okartowa, na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego, w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie), z jeziora  Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty i kanał Piękna Góra oraz szlak boczny z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.

Otwarcie dróg wodnych na terenie obszaru administracyjnego obsługiwane przez RZGW w Białymstoku planowane jest na koniec kwietnia.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 14 kwietnia 2022 07:58
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Wodociągi Chrzanowskie -…

    Wodociągi Chrzanowskie - kupili geofon do wykrywania nieszczelności

    Ruszają prace remontowe …

    Próg podpiętrzający dolne stanowisko S.W. Włocławek do poprawy

    Trwają prace budowlane n…

    Wrocław: budują kanalizację za 5,5 mln zł

    Teraz 14 km, ale łącznie…

    Wodociąg Marecki – trzeci projekt podsumowany