Wnioski taryfowe

Stołeczne Wodociągi kontra Wody Polskie

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 25 kwietnia 2021 19:29

Trwa wojna na oświadczenia

Stołeczne Wodociągi kontra Wody Polskie

Trwa ostry spór między Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie a Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie w kwestii wysokości taryf, a w zasadzie trybie w jakim poinformował o odmowie ich zatwierdzenia prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego.

W ostatnich dniach MWPiK wydało łącznie trzy oświadczenia, pierwsze odnosiło się do informacji przekazanej mediom przez prezesa Wód Polskich. Podczas jednej z konferencji Przemysław Daca poinformował, że odmówił zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie m. st. Warszawy oraz gmin: Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock, Wieliszew oraz miast: Pruszków i Piastów na okres 3 lat. Stołeczne MPWiK natychmiast zareagowało.

„Spółka informuje, iż zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa od powyższej decyzji służy środek odwoławczy do Prezesa PGW Wody Polskie w terminie 14 dni od dnia doręczenie w/w decyzji. Niniejszym potwierdzamy, że Spółka złoży takie odwołanie. Podkreślamy, że informacje przedstawione opinii publicznej nie znajdują odzwierciedlenia w dokumentach, a sposób prezentacji informacji może wprowadzać w błąd opinię publiczną, a przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców Warszawy, dla których Spółka świadczy usługi”-  czytamy w oświadczeniu MPWiK, którego pełna treść znajduje się na oficjalnej stronie spółki.

„Podkreślamy ponadto, w ślad za dotychczasowymi informacjami, że będąc służbą komunalną użyteczności publicznej i mając interes mieszkańców za dobro zasadnicze MPWiK podjęła wysiłek utrzymania taryf na niezmienionym poziomie przez kolejne trzy lata. W rzeczywistości więc, mając na uwadze rosnące koszty działalności, tj. stopę inflacji na poziomie 3,4 proc., w szczególności rosnących cen usług budowlanych, energii elektrycznej i paliw, a także materiałów niezbędnych do produkcji, oraz wzrastającej płacy minimalnej – Spółka złożyła realnie wniosek o niższą taryfę, biorąc pod uwagę w szczególności powyższe zmiany cen na rynku  i inflację”- czytamy w oświadczeniu MPWiK.

Stołeczne wodociągi podkreślają również, że prowadza wielomiliardowe inwestycje ważne dla gminy i jej mieszkańców, na podstawie przyjętego przez Radę Miasta St. Warszawy Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2021-2028. Tylko do końca 2024 roku inwestycje te mają kosztować 3 mln zł- dodaje warszawskie MPWiK.

Spółka wydała jeszcze dwa oświadczenia, ostatnie to polemika do komunikatu, jaki znów Wody Polskie wydały w związku z reakcją Stołecznych Wodociągów na informacje przekazywane przez prezesa Państwowego Gospodarstwa w trakcie słynnej już konferencji prasowej.

„Z konsternacją MPWiK w Warszawie zapoznał się publicznymi wypowiedziami Pana Prezesa Przemysława Dacy, który będzie rozpatrywał odwołanie MPWiK w Warszawie od decyzji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Organ wyższego rzędu (Prezes Wód Polskich) ocenia odwołanie MPWiK w Warszawie zanim jeszcze powstało. Jest to działanie charakterystyczne dla państw, w których nie obowiązują rządy prawa”- pisze MPWiK. W

„Wypowiedzi Prezesa Wód Polskich nie odnosiły się w jakiejkolwiek mierze do oceny wniosku taryfowego przedłożonego przez MPWiK do zatwierdzenia, czy decyzji jaka miałaby zostać wydana”- twierdzi znów PGW.

 Trwa zatem, na razie wojna na słowa (oświadczenia) pomiędzy MPWiK w Warszawie a Wodami Polskimi.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 25 kwietnia 2021 19:29
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Większe oszczędności, le…

    Krosno ma inteligentną sieć wodociągową

    Działalność firm wod-kan…

    Marek Smółka, Rzecznik Prasowy MPWiK w m.st. Warszawie dla Wodociągowiec.pl

    Czysta woda - prosta spr…

    Konsultacje do 14 października

    IGWP podjęła decyzję

    W tym roku targów nie będzie