Inwestycje

ZWiK w Gostyniu uruchomił monitoring sieci wodociągowych

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 29 listopada 2022 07:44

Jak informuje Gostyńska.pl zakończone zostały prace dotyczące instalacji i uruchomienia monitoringu sieci wodociągowych w Gostyniu. Wyznaczono odpowiednie strefy pomiarowe w mieście. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu zapłacił za inwestycję ok. 150 tys. zł.

Przez kilka miesięcy pracownicy działu sieci wodno-kanalizacyjnej ZWiK w Gostyniu montowali w wyznaczonych miejscach przepływomierze z rejestratorami, a pracownicy firmy Złote Runo zakładali rejestratory i montowali wszystkie urządzenia w jeden system.

W mieście oraz na jego obrzeżach wyznaczono w sumie 6 stref (m.in. os. Pożegowo, Głogówko, centrum). Tam zostały zamontowane przepływomierze z rejestratorami. Gostyński rynek, ul. Kolejowa, a także miejscowość Krajewice wraz z Ziółkowem - to kolejne strefy zaplanowane do włączenia do monitoringu.

"Monitoring z zamontowanymi przepływomierzami i rejestratorami to proces, którego głównym celem jest dostarczenie jak największej ilości informacji dotyczących aktualnych parametrów sieci wodociągowej" - wyjaśnia Paweł Piasecki, kierownik utrzymania ruchu w ZWiK w Gostyniu.

Uzyskane dane pozwalają na wykonanie dokładnych pomiarów także w kontekście niezawodności dostaw wody do odbiorców, odnosząc się do jej ilości oraz ciśnienia. Dzięki zamontowanym urządzeniom i podłączeniu ich do jednego systemu pracownicy gostyńskich „wodociągów” będą mieli wgląd na takie parametry jak kierunek przepływu i czas przepływu wody, jej ilość oraz ciśnienie w sieci. 

"Dzięki takim działaniom możemy poddać ocenie oraz pełnej kontroli jakość wody dostarczanej do naszych odbiorców oraz sprawdzić na bieżąco stan techniczny zarówno przewodów, jak i innych elementów systemu wodociągowego" - tłumaczy Paweł Piasecki.

Uzyskane informacje pomogą w przyszłości dokładniej i szybciej lokalizować awarie oraz optymalizować ciągłą i niezakłóconą dostawę wody dla odbiorców.

"Zdobyte dane pozwolą nam na łatwiejsze sterowanie oraz regulację hydrauliczną pracy całej sieci wodociągowej" - dodaje Paweł Piasecki. 

Autor: Agata Fajczyk

Źródło: gostynska.pl

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 29 listopada 2022 07:44
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Zmiany na terenie leszcz…

  Szykują teren pod zbiorniki buforowe

  Kranówka katowicka dla s…

  Akcja SprzątaMY Dzielnice

  Szczecin: Eksplozja na o…

  To były tylko ćwiczenia

  Wodociągi Chrzanowskie

  SUW Bolęcin w pełni zautomatyzowany