Uzdatnianie i dystrybucja wody

SUW „Kąty” przeszedł do historii

Szymon Różański Dodany dnia: 24 marca 2023 20:23

O kim, a raczej o czym mowa? Otóż po 60 latach - SUW „Kąty” – jeden z obiektów należących do Wodociągów Chrzanowskich, oficjalnie przechodzi do historii - poinformowała spółka. Skąd w tym tyle sentymentu?

Odpowiedzi trzeba poszukać na przełomie lat 50-tych i 60-tych ub. wieku. Jedną z najważniejszych wówczas inwestycji zrealizowanych w Chrzanowie  było wykonanie nowego ujęcia wody wraz ze stacją uzdatniania w zachodniej części miasta, co wiązało się z ponownym uruchomieniem kopalni „Matylda” w dzielnicy Kąty.

„Nastąpił wówczas gwałtowny zanik wody w studniach artezyjskich wybudowanych w latach 30-tych, więc wobec wzrostu zapotrzebowania na wodę wynikającego z szybkiego rozwoju miasta podjęto decyzję o wykorzystywaniu jej zasobów właśnie z „Matyldy”. W szybie kopalni zainstalowano specjalne pompy, wybudowano dwa zbiorniki na wodę oraz dwa rurociągi i tak w 1963 roku nastąpiło otwarcie nowej Stacji Uzdatniania Wody „Kąty” o zdolności produkcyjnej 12 m3/minutę (17 280 m3/dobę)” -  wspominają historię powstania obiektu Wodociągi Chrzanowskie.

Przez pół wieku ujęcia głębinowe w szybach „Józef” i „Włodzimierz” były głównymi ujęciami wody pitnej dla Chrzanowa i okolic. Jednak po wyłączeniu odwadniania wyrobisk likwidowanej kopalni rud cynku i ołowiu „Trzebionka” w 2010 roku rozpoczął się proces odbudowy zwierciadła wody podziemnej w skałach triasowych, co doprowadziło do jej zanieczyszczenia. Z powodu degradacji jakości wody wyłączono ujęcia z eksploatacji, zaś SUW „Kąty” stała się bazą sprzętowo-materiałową oraz warsztatową dla Oddziałów Eksploatacji Sieci Wodociągowej i Eksploatacji Wodomierzy.

W marcu br. te oddziały Wodociągów Chrzanowskich przeniesione zostały do specjalnie przygotowanych nowych lokalizacji na terenie bazy w Trzebionce i Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie. Cały teren i majątek bazy, który aktualnie nie wpisuje się już zupełnie w architekturę rewitalizowanej dzielnicy Kąty, przekazany zostanie przez Wodociągi do Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” – zapewne z przeznaczeniem pod nowe inwestycje gmin.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Chrzanowskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 24 marca 2023 20:23
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Rozdzielą sieć na Starym…

  W Płocku rusza spora inwestycja

  Krośnieńska oczyszczalni…

  Zakończono wartą ponad 38 mln inwestycję

  Dzień Ziemi w Nowym Sączu

  200 drzew na stacji uzdatniania

  Lipiany oddały do użytko…

  Obiekt zapewni strategiczne bezpieczeństwo w zakresie gospodarki ściekowej