Inwestycje

Syfon pod Nogatem wybuduje STRABAG

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 2 marca 2021 14:45

Ważna inwestycja na Żuławach

Syfon pod Nogatem wybuduje STRABAG

Firma STRABAG wybuduje syfon magistrali pod rzeką Nogat dla Centralnych Wodociągów Żuławskich. Kilka dni temu podpisano umowę z wykonawcą. Opiewa ona na 1 mln 840 tys. zł.

Ten, rzecz jasna, został wyłoniony w drodze przetargu dot. Projektu o nazwie „Poprawa jakości oraz ograniczenie strat wody w Centralnym Wodociągu  Żuławskim” etap I – w zakresie budowy syfonu magistrali CWŻ pod rzeką Nogat.

STRABAG Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie,  złożyła najkorzystniejszą ofertę na kwotę 1.840.591,40 zł brutto. Termin realizacji  zadania przewidziano do dnia  30.09.2021 rok.

W dniu 24.02.2021 r. umowę na budowę syfonu w imieniu Spółki podpisał Pan Tomasz Szczepański Prezes Zarządu CWŻ, w imieniu Wykonawcy Pan Mariusz Schab – Dyrektor oddziału STRABAG w Gdyni.

Na realizację inwestycji Spółka otrzymała dofinansowanie w kwocie 1.460.448,00 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego tj. 63,70% szacunkowej wartości zadania.

O samej inwestycji

O potrzebie budowy nowego syfonu magistrali wodociągowej pod rzeką Nogat mówi się już od dłuższego czasu.

– Wybudowany w latach 60 – tych syfon wykonany jest z rury żeliwnej – mówi Tomasz Szczepański, prezes CWŻ sp. z o.o. – Ze względu na zaawansowaną korozję jest w bardzo złym stanie technicznym zagrażającym jego prawidłowemu funkcjonowaniu. Stary syfon stał się typowym „wąskim gardłem” w naszym systemie wodociągowym. Awaryjność tego kluczowego elementu naszej sieci jest bardzo duża, a jest to główny odcinek magistrali wodociągowej wyprowadzający uzdatnioną wodę do systemu wodociągowego. Poważna awaria tego odcinka wiązałaby się z brakiem możliwości dostawy wody dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców, a straty wody podczas usuwania awarii mogłyby być ogromne. Decydujące znaczenie miałby tu również czas usuwania takiej niekontrolowanej awarii. Budowa nowego syfonu magistrali wodociągowej zmniejszy ryzyko awarii i pozwoli na większą niezawodność dostaw wody na najbliższe kilkadziesiąt lat.

Nowy syfon zostanie wybudowany przy obecnie funkcjonującym przejściu przez rzekę Nogat. Druga, równoległa magistrala wodociągowa, zostanie włączona do istniejących komór zasuw w miejscowości Michałowo. Istniejący syfon pod rzeką Nogat zostanie wyłączony z eksploatacji, a docelowy przepływ wody będzie realizowany poprzez nowo wybudowany syfon magistrali wodociągowej.

W ramach inwestycji zostanie wybudowany syfon o średnicy Ø 630 x 57,2 o długości około 430m pod rzeką Nogat, jak również zostanie przeprowadzony remont istniejących komór zasuw wraz z wymianą armatury.

Rzeka Nogat jest wschodnim ramieniem ujściowym Wisły, oddzielona od drugiego z ramion, Leniwki, śluzą w Białej Górze. Jest żeglowna na całej długości. Uchodzi licznymi odnogami do Zalewu Wiślanego, tworząc niewielką deltę.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło i fot. CWŻ.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 2 marca 2021 14:45
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Woda - cud naszej codzie…

  Ludzie to przede wszystkim jednak woda

  Bogatyńskie Wodociągi i …

  Prezes Roman Konopski odpowiada

  Rzeszów: kładą rury do n…

  Rzeszów: kładą rury do nowego osiedla

  Wniosek taryfowy zatwier…

  W Krakowie drożej za wodę i ścieki