Ekspolatacja systemów wodnych

Tak w Szczecinie walczą z suszą

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 5 marca 2023 19:08

Po ubiegłorocznych suszach poziom wody w jednym z najpopularniejszych miejskich kąpielisk w Szczecinie widocznie się obniżył. Tamtejszy Zakład Wodociągów i Kanalizacji dolał jednak do Głębokiego wody zaczerpniętej z rzeki Gunicy, dzięki czemu sytuacja szybko się poprawiła.

Gunica to rzeka wypływająca z jeziora Świdwie, która bieg swój kończy w Jasienicy koło Polic, a w okolicach Tanowa znajduje się początek instalacji zasilającej jezioro Głębokie wodami z rzeki. Rurociąg tłoczący wodę do jeziora ma średnicę 400 mm, liczy ok. 8 km, zasilany jest pompą o mocy 55 kW i wydajności 300 m3/h. Tłoczenie odbywa się na podstawie pozwolenia wodno–prawnego i odbywa się przy sprzyjających warunkach tj. przy odpowiednio wysokim poziomie wody w Gunicy.

- Właśnie kiedy poziom wody w rzece na to pozwalał do Głębokiego przetłoczyliśmy 230 tysięcy ton wody. Proces wysychania jeziora postępuje, a konieczność dolewania wody do Głębokiego stała się pilna szczególnie w tym roku. Po ubiegłorocznych suszach, wody w kąpielisku ubyło szczególnie dużo i było to widoczne gołym okiem bez stosowania specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Takie wspomaganie zbiornika, a także sprzyjające warunki atmosferyczne, stosunkowo dużo opadów w okresie jesień/zima, bez wątpienia przyczyniły się do znacznego podwyższenia lustra wody w jeziorze” – informuje Tomasz Makowski, rzecznik prasowy szczeciński ZWIK.

Na podstawie odczytów z wodowskazu  pracownicy Spółki stwierdzili, że poziom lustra wody w jeziorze Głębokie podniósł się nawet o 35 centymetrów. Instalację służącą tłoczeniu wody z Gunicy uruchomiono w roku 1997. „Nawadnianie” popularnego miejsca odpoczynku i rekreacji mieszkańców Szczecina trwa więc od 25 lat.

Takie działanie prowadzone przez ZWiK jest szczególnie istotne w dobie globalnego ocieplenia klimatu i suszy hydrologicznej, będącej jego konsekwencją. Przeciwdziałanie tym negatywnym zmianom i odwrócenie tego niepokojącego trendu służy więc ratowaniu zasobów wodnych miasta i daje nadzieję na to, że szczecinianie bez obaw cieszyć będą się wypoczynkiem nad Głębokim.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZWIK w Szczecinie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 5 marca 2023 19:08
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Moskiewska Mosvodokanal …

  The European Benchmarking Co-operation poparł polski wniosek

  W sam raz na upalne dni

  Kościan: mgiełka przy Bibliotece

  Wymienili zasuwy

  Zakład Wodociągi Gminne w Jerzmanowicach zabezpiecza ciągłość dostaw wody

  Umowa podpisana

  Wodociągi Kieleckie wspierają kandydatkę do Olimpiady