Inwestycje

W Makowie już budują

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lipca 2022 13:16

Prawie 1,5 mln zł otrzymają w tym roku gminy w Łódzkiem na renowację zbiorników wodnych. Pieniądze z budżetu województwa łódzkiego pomogą zapobiegać skutkom suszy- informuje Zarząd Województwa Łódzkiego.

Jedną z gmin, która może liczyć na wsparcie jest Maków w powiecie skierniewickim. Na renowację zbiornika wodnego samorząd otrzymał 122 tys. 630,51 zł. Zbiornik, znajdujący się w centrum Makowa, obecnie jest zamulony, a w ramach projektu planowane jest jego oczyszczenie, wyprofilowanie, zagęszczenie skarp i wyłożenie dna hydroizolacją. Dzięki dofinansowaniu inwestycji, zbiornik wreszcie będzie spełniał swoje funkcje, czyli gromadził wody w czasie nasilonych opadów czy roztopów, tworzył rezerwuar wody na czas suszy i zmniejszał ryzyko powodzi i podtopień.

- Około 60% terenów województwa łódzkiego jest zagrożonych suszą rolniczą. W centralnej części Polski, w czasie długotrwałych okresów bez opadów, susza rozwija się niezwykle intensywnie, w dodatku towarzyszy temu niska dostępność zasobów wód powierzchniowych. Dlatego właśnie tak ważne jest inwestowanie w zbiorniki małej retencji na terenie naszych gmin – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber, który wraz radnym Sejmiku WŁ Pawłem Sałkiem odwiedzili gminę Maków, by razem z wójtem Jerzym Stankiewiczem obejrzeć gminne inwestycje.

Podczas ostatniej sesji Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął uchwałę w sprawie udzielenia z budżetu Województwa Łódzkiego na rok 2022 pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego na realizację zadań związanych z renowacją zbiorników małej retencji w celu zapobiegania skutkom suszy („Renowacja zbiorników wodnych”). Dotacji udzielono 13 zadaniom zgłoszonym przez gminy na łączną kwotę 1 mln 483 tys. 101,95 zł.

Decyzję o naborze wniosków o dotację Zarząd WŁ podjął już w marcu tego roku. Kwota pomocy finansowej, o którą wnioskowały samorządy mogła stanowić do 80% wszystkich kosztów, ale nie mogła być wyższa niż 150 tys. zł.

 

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: lodzkie.pl/as. fot. Piotr Wajman

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lipca 2022 13:16
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Chrzanów: Nowa dmuchawa …

  W Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie dobiega końca instalacja nowej dmuchawy…

  Kolejne ciężkie godziny …

  Jak podaje IMGW, dziś wieczorem i w nocy burze możliwe będą niemal w całym kraju

  Kranowiaka na Cracovia M…

  Wodociągi Miasta Krakowa dbały o nawodnienie biegaczy

  Posadzą ponad 200 drzew

  Kolejne deszczowe ogrody w Stolicy