Zanieczyszczenia wody

WFOŚiGW: odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 września 2022 07:33

 

Pięć Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, działających w dorzeczu drugiej największej polskiej rzeki, przekaże łącznie 14 milionów złotych w formie dotacji na zarybianie.

W zeszły czwartek, na szczecińskiej Łasztowni, Prezesi Zarządów WFOŚiGW w Szczecinie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu i Katowicach ogłosili porozumienie w ramach programu „Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry”.

- Celem jest wsparcie odbudowy ekosystemu Odry między innymi poprzez zarybianie i inne systemowe działania dotyczące odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej. Przyczynią się one do lepszego zarządzania żywymi zasobami rzeki oraz ich skuteczniejszej ochrony – mówi Małgorzata Golińska – Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

W ramach programu dofinansowane będzie zarybianie zgodnie z aktualnymi operatami rybackimi lub innymi dokumentami, potwierdzającymi konieczność zarybiania, w tym m.in. pozyskiwanie tarlaków jako genetycznej bazy wyjściowej do produkcji materiału zarybieniowego; odtworzenie tarlisk jako naturalnych miejsc odbudowy ekosystemu flory i fauny związanych z namnażaniem ryb i skorupiaków, a także monitoring ssaków żyjących w ekosystemie Odry. Działania – o ile korzystnie wpłyną na główny nurt – będą mogły być prowadzone także na dopływach.

Program, którego celem jest odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej Odry jest zaplanowany na lata 2022-2025. Dofinansowanie to dotacja w wysokości 100% kosztów przedsięwzięcia. O środki będą mogły wnioskować podmioty uprawnione do zarybiania, w tym m.in. uczelnie i instytuty badawcze, organizacje pozarządowe i społeczne, organizacje producentów ryb, organy administracji publicznej lub parki narodowe – do ochrony ryb na swoim terenie.

Przypomnijmy, że nadal nie wiadomo co tak naprawdę spowodowało masowe śniecie ryb na Odrze.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Image placeholder
Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 września 2022 07:33
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Haker zatruł wodę w wodo…

  Bezprecedensowa historia z Florydy

  Będą kruszyć lód na Odrze

  Szczecin: Lodołamacze ochrzczone

  Większe oszczędności, le…

  Krosno ma inteligentną sieć wodociągową

  Białystok: 2600 paneli f…

  Wodociągi Białystok – koniec inwestycji za 4,3 mln zł