Oczyszczanie ścieków

Wodociągi Chrzanowskie przypominają: toaleta to nie śmietnik

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 31 sierpnia 2022 07:39

Praktycznie wszystkie ekipy odpowiedzialne za sprawną eksploatację urządzeń kanalizacyjnych musza się z tym borykać- w ściekach znajdują niemal wszystko, a to powoduje awarie, na których cierpią wszyscy odbiorcy.

W ostatnich dniach przypominają o tym problemie Wodociągi Chrzanowskie. Spółka pisze, że każdego dnia musi borykać się z niepożądanymi odpadami, które trafiają do kanalizacji.

Każdego dnia 5-osobowa brygada naszego Oddziału Eksploatacji Przepompowni Ścieków, przy wsparciu pracowników Wydziału Sieci Kanalizacyjnej dokonuje przeglądów technicznych, czyszczenia i napraw pomp oraz innych elementów sieci kanalizacyjnej na terenie 35 obiektów. Takie obrazki to dla nich niestety codzienność… W ściekach pływa niemal wszystko – począwszy od szmat, podpasek, pampersów, chusteczek nawilżających, większych resztek żywności, patyczków do uszu, worków foliowych, zawieszek od kostek toaletowych, dużej ilości tłuszczu i oleju, a skończywszy na kawałkach gruzu, cegieł, kamieniach, itp.- pisze Spółka i apeluje, że toaleta do nie śmietnik, nawiązując tym samym do podobnych akcji informacyjnych i edukacyjnych, które prowadzi w tym temacie wiele przedsiębiorstw wodociągowo- kanalizacyjnych. Dlaczego to takie ważne, aby do toalet nie wrzucać odpadów.

Wspomniane odpady powodują sporo problemów, na przykład szmaty czy folie owijają się wokół wirników pomp powodując ich unieruchomienie i zatykanie separatorów w tłoczniach ścieków. Chusteczki higieniczne i patyczki do uszu zatykają znów odpływy z kanalizacji. Także wylewanie tłuszczu do muszli klozetowej,  co niestety jest bardzo częstym nawykiem, doprowadza do powstawania w studniach kanalizacyjnych, rurociągach i zaworach trudnych do usunięcia zatorów i kożuchów.

I w rezultacie tracimy na tym… my wszyscy! W niektórych przypadkach usunięcie awarii może potrwać nawet kilkanaście godzin, a w przypadku uszkodzenia pompy może dojść do unieruchomienia urządzenia nawet na 1-2 miesiące. Oznacza  to spore straty finansowe, a tym samym podnosi koszty eksploatacyjne kanalizacji i wpływa na wysokość opłat ponoszonych przez wszystkich odbiorców usług przedsiębiorstwa- piszą Wodociągi Chrzanowskie.

Pamiętajmy zatem o tym wszyscy i korzystajmy z toalet w sposób do jakiego zostały wymyślone i zaprojektowane. Wszyscy na tym skorzystamy i zaoszczędzimy.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Chrzanowskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Image placeholder
Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 31 sierpnia 2022 07:39
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Oddali Ukraińcom swoje r…

  Piękny gest pracowników MPGK w Choszcznie

  Wymieniają wodociąg meto…

  Łódzki ZWIK i technologie

  Rozwój cyfryzacji proces…

  Rozwój cyfryzacji procesów przetwarzania informacji

  Opole - edukacja: ile wo…

  Opole - edukacja: ile wody powinniśmy pić każdego dnia?