Inwestycje

Wybudują śluzę na stopniu wodnym

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 8 lipca 2021 13:16

Wybudują śluzę na stopniu wodnym w województwie opolskim

W Krapkowicach w województwie opolskim ruszyła budowa śluzy i sterowni na stopniu wodnym Krapkowice, realizowana przez Wody Polskie RZGW Gliwice.

Inwestycja pn. „Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Krapkowice wraz z przebudową awanportów” obejmuje budowę nowej komory śluzy o długości 190 m i szerokości 12 m. W ramach robót budowlanych przebudowana zostanie istniejąca komora pociągowa, co zagwarantuje ciągłość i bezpieczeństwo żeglugi na drodze wodnej. Dzięki inwestycji szlak wodny z III klasy zostanie podniesiony do V klasy żeglowności.

- Budowa nowej śluzy Krapkowice jest symbolem międzynarodowej drogi wodnej na Odrze. Nasze Gospodarstwo na terenie Śląska i Opolszczyzny realizuje obecnie inwestycje na kwotę ponad 730 mln złotych, a razem z wyremontowanym niedawno Kanałem Gliwickim, kwota zadań budowlanych przekracza 900 mln zł. Jednocześnie trwają prace projektowe dotyczące modernizacji stopnia wodnego Ujście Nysy – powiedział Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Koszt budowy nowej śluzy Krapkowice wynosi ponad 209 mln zł, inwestycja jest dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Prace mają się zakończyć w 2023 roku.

- Cieszę się, że ten ambitny plan przywrócenia żeglowności Odry staje się faktem. Powstaje śluza 5 klasy żeglowności, to nie tylko wielki powrót do tradycji transportu wodnego, ale także zupełnie nowa jakość dla Krapkowic, całego regionu, także dla Polski – podkreślił znaczenie inwestycji dla rozwoju gospodarczego regionu Andrzej Kasiura Burmistrz Krapkowic.

Na rzece Odrze równocześnie realizowane są modernizacje śluzy Januszkowice, a także jazów Dobrzeń, Krępa i Groszowice. Prace remontowe trwają także na jazach Wróblin, Zwanowice i Januszkowice.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło; Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 8 lipca 2021 13:16
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  XII Konferencja Lubuskie…

  Nowa perspektywa zewnętrznego dofinansowania działań branży wod-kan

  Program „Moja woda” – to…

  Kiedy pozwolenie wodnoprawne?

  „Kocham Warszawę - łapię…

  Edukacja i inwestycję w retencje

  Woda z kranu jak z butel…

  Mieszkańcy Wrocławia mogą bez obaw pić wodę z kranu bez przegotowania. Wszystko dzi…