Inwestycje

Zabrze: rewitalizacja wieży cieśnień za 34 mln zł na ukończeniu

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 8 sierpnia 2022 09:14

We wrześniu udostępniona zostanie mieszkańcom Zabrza piękna wieża  ciśnień przy ul. Zamoyskiego! Będzie to ważny element obchodów 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich. Prace renowacyjne, warte ponad 34 mln zł na obiekcie są już zakończone, trwają ostatnie drobne prace wyposażeniowe.

W jednym z najbardziej charakterystycznych zabrzańskich obiektów finalizowany jest montaż nowoczesnej wystawy multimedialnej "CARBONEUM". Jednak już teraz można zagłosować na  wyjątkową wieżę w konkursie "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego".  Aby oddać swój głos, należy na stronie internetowej https://npp.slaskie.pl/vote/project_25 wybrać trzy najlepsze propozycje i przyznać im odpowiednio 3, 2 lub 1 punkt, a następnie potwierdzić swój głos przez e-mail.  Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów, zdobędzie Nagrodę Publiczności.

Rewitalizacja wieży – projekt z dofinansowaniem

Rewitalizacja wieży w Zabrzu rozpoczęła się w 2018 roku – w sierpniu podpisano umowę z wykonawcą. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zdecydowało wówczas, że niszczejący budynek przy ul. Jana Zamoyskiego, powinien odzyskać należny blask. Choć całość zostanie odnowiona, nie zrezygnowano z nawiązań do przeszłości. Wystarczy zobaczyć, że czerwona cegła (zrewitalizowana) widoczna z zewnętrznej strony elewacji, cały czas zdobi ten budynek. Obok wieży została wzniesiona przeszklona klatka schodowa wraz z windą. Na jej szczycie znajdzie się punkt widokowy, dzięki któremu będzie można podziwiać panoramę miasta, ale nie tylko. Przy sprzyjającej pogodzie dostrzeżmy także… Beskidy. To będzie zdecydowanie wizytówka zabrzańskiej wieży.

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. oraz AZI-BUD Spółka z o.o. z Będzina. Po opracowaniu dokumentacji, firma otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę w kwietniu 2019 roku i przystąpiła do realizacji prac, które trwają do chwili obecnej.  24 czerwca br. podpisano umowę z firmą Adventure Ekspozycje Sp. z o.o. na wykonanie interaktywnej wystawy pn. CARBONEUM, która zlokalizowana będzie w kopule wieży. Wystawa obejmować będzie strefy tematyczne takie jak: występowanie węgla, węgiel i człowiek, zastosowanie węgla, laboratorium, obieg węgla w przyrodzie.

Ostatnim etapem prac w obiekcie, będzie zakup niezbędnego wyposażenia. Inwestycja pochłonie przeszło 34 miliony złotych, z czego prawie 24 mln zł to dofinansowanie z RPO Województwa Śląskiego.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Zabrze/Miasto Zabrze

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 8 sierpnia 2022 09:14
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Zielonogórskie Wodociągi…

  Gazela Biznesu dla Zielonogórskich Wodociągów

  SILESIALAB 2021

  Dębickie Laboratorium z wysoką oceną

  W sam raz na upalne dni

  Sosnowice: Pierwsze poidełko

  Płock: „Andoria” przebud…

  Zrealizowali w grudniu, podsumowali teraz