Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych

Zadymianie sposobem na identyfikację nielegalnych włączeń

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 stycznia 2023 09:28

Niekontrolowany napływ ścieków do oczyszczalni jest wielkim problemem firm wodociągowo – kanalizacyjnych. Szczególnie trudny moment pojawia się wraz z większymi opadami deszczu, bądź podczas roztopów. Dzieje się tak głównie dlatego, że nadal duża część infrastruktury miejskiej podłączona jest do systemów kanalizacji sanitarnej zrzucając do niej wody opadowe i roztopowe. Jest to zarówno niezgodne z prawem, co i kłopotliwe dla utrzymania właściwego procesu oczyszczania ścieków przez wodociągowców.

Wiele firm prowadzi zatem systematyczne kontrole, aby proceder ten identyfikować i eliminować. Nie inaczej jest w Wodociągach Chrzanowskich, które od początku roku mocno wzięły się w tym zakresie do pracy. W pierwszych dniach stycznia przeprowadzone zostały kontrole sieci kanalizacji sanitarnej na terenie Gmina Libiąż. 

„Sieć sprawdzana jest metodą zadymiania” – informują Wodociągi Chrzanowskie – „Na czym to polega? Dym z dymownicy zainstalowanej w kamerowozie Wodociągów Chrzanowskich jest wprowadzany do kanalizacji. Sam dym powstaje ze specjalnego płynu i jest nieszkodliwy dla zdrowia, natomiast niezwykle pomocny w namierzeniu wszelkich miejsc nieprawidłowych włączeń do sieci kanalizacyjnej”.

Przypominamy, że odprowadzanie deszczówki oraz wody roztopowej i drenażowej z terenu posesji do kanalizacji sanitarnej jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Nieruchomości, które mają podłączenia z rynien lub odwodnienia z terenu posesji do kanalizacji sanitarnej powinny niezwłoczne przyłącza takie zlikwidować, co pozwoli uniknąć kary za łamanie przepisów prawa.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 stycznia 2023 09:28
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Budują i przebudowują wo…

  Jedna z większych inwestycji Wodociągów Chrzanowskich

  Ceglane sklepienie dawne…

  Łódź: Kolejne znalezisko po dawnej rzeczce

  Kranowiaka na Cracovia M…

  Wodociągi Miasta Krakowa dbały o nawodnienie biegaczy

  Uroczyste obchody w paźd…

  Mural na 90-lecie Wodociągów Chrzanowskich