Działalność bieżąca

Awaria sieci kanalizacyjnej w klockach LEGO

ŁUKASZ SZELĄG Dodany dnia: 13 stycznia 2023 08:36

LEGO, duński producent klocków, którymi bawią się od lat kolejne pokolenia, na swojej stronie z pomysłami przedstawił pomysł na produkt “SEWER HEROES: FIGHTING THE FATBERG”.

Nowy 360-stopniowy model przedstawia przekrój podziemi z awarią rury kanalizacyjnej spowodowanej wyrzucaniem odpadów do toalety. Zestaw do zabawy jest skonstruowany w taki sposób, by podczas zabawy edukować dzieci i , zaangażowanych w zabawę dorosłych.

Jeśli chcielibyście by model ten trafił do produkcji i regularnej sprzedaży należy założyć konto na stronie LEGO zalogować się i zagłosować na ten model. My już to zrobiliśmy. Na końcu artykułu podajemy źródło i link do strony gdzie można się zalogować i zagłosować.

COBI, POLSKI PRODUCENT KLOCKÓW PREKURSOREM!

Można powiedzieć, że duńczycy, z większym rozmachem, podążają za polską firmą COBI, która jakiś czas temu wypuściła na rynek serię klocków związanych z branżą kanaizacyjną.

"Służby porządkowe muszą przewieźć toalety miejskie do oczyszczalni. Mają także specjalny zbiornik do oczyszczania toalet na miejscu. Toaleta zostaje podłączona do specjalnej rury, przez którą zostają odprowadzone nieczystości. Zbuduj specjalną ciężarówkę do wykonania tego zadania" - zachęca COBI.


Szambiarka
Zdaniem COBI, konstruowanie oraz późniejsze samodzielne przerabianie klockowych budynków i pojazdów przyczynia się do rozwoju dziecka. Wyrabia skupienie, spostrzegawczość, uwagę oraz wzmacnia i rozwija wyobraźnię, umiejętności techniczne oraz motorykę dziecka.

Jako, że dobrych pomysłów nigdy za wiele, kibicujemy obu producentom!

A jak to widzi LEGO?

Miliony profesjonalistów na całym świecie jest zaangażowanych w projektowanie, budowę, obsługę, zarządzanie i konserwację kluczowej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w naszych miastach, zapewniając niezakłócony obieg wody w każdej chwili. Pomimo ich istotnego wkładu w społeczeństwo, ludzie pracujący w branży wodno-kanalizacyjnej na setkach różnych stanowisk i przy wykonywaniu niezbędnych eksploatacyjnych prac zwykle pozostają niewidoczni dla opinii publicznej, nie ciesząc się uznaniem, na jakie zasługują — zarówno w prawdziwym życiu, jak iw naszych miastach LEGO . Najwyższy czas na zmiany!

Chociaż nie da się zmieścić całości tego złożonego tematu w jednym zestawie LEGO, wciąż można od czegoś zacząć: dedykowana wszystkim profesjonalistom z branży wodociągowej i kanalizacyjnej „Sewer Heroes: Fighting the Fatberg” zwraca uwagę na miejską infrastrukturę, w sposób nigdy wcześniej nie widziany w formie LEGO — żartobliwie skupiając się na jednym z największych problemów naszej infrastruktury – systemach kanalizacyjnych: niesławnej fatberg! (zatorze tłuszczowym)

Pomyśl zanim spłuczesz!

Zużyty tłuszcz kuchenny, jedzenie, wilgotne chusteczki i mnóstwo innych śmieci, które trafiają do kanalizacji, to ogromny problem, do którego przyczyniają się zarówno gospodarstwa domowe, jak i kuchnie komercyjne. Używanie kanalizacji i toalet jako koszy na śmieci powoduje zatykanie kanalizacji, zanieczyszczenie ścieków plastikiem i inne problemy, które stanowią poważne zagrożenie dla naszej infrastruktury kanalizacyjnej i środowiska.

Z biegiem czasu tłuszcz, olej i smar oraz wszelkiego rodzaju śmieci gromadzą się w rurach i kanałach ściekowych, zaczynając tworzyć duże grudki, które ostatecznie przekształcają się w monstrualne góry tłuszczowe. Rosnąc i powiększając się, góra tłuszczowa coraz bardziej blokuje przepływ ścieków, co może doprowadzić do zalania ulic i zanieczyszczenia środowiska. Zazwyczaj tylko informacje o największych zatorach trafiają do opinii publicznej, ale zanim kanał zostanie całkowicie zablokowany, miliony innych zatorów kanalizacyjnych spowodowanych przez tłuszcz i „niespłukiwane” odpady (takie jak wilgotne chusteczki, waciki, plastry, pieluchy, nici dentystyczne i wiele innych) występują każdego roku na całym świecie. Nawiasem mówiąc, największe fatberg osiągają ponad 100 metrów długości i mają ponad 100 ton masy.

Eksploracja miejskich podziemi

W tym 360-stopniowym, podziemnym, przekrojowym zestawie do zabawy, który w zabawny sposób uczy dzieci i dorosłych o tym, co dzieje się pod ulicami naszych miast, występują nieustraszeni członkowie zespołu zajmującego się usuwaniem zatorów. Niedawno w głównym kanale w pobliżu budynku  mieszkalno-usługowy z restauracją „Burgers & Fries” na parterze i mieszkaniami powyżej odkryto wielki zator. Teraz „Sewer Heroes” zostali wezwani do zajęcia się tą niedelikatną sytuacją, zanim będzie za późno.

W przedniej części modelu fani LEGO zobaczą robotników kanalizacyjnym w ich trudnej misji, dowiadując się kilku rzeczy o wyzwaniach związanych z tym zawodem i pomagając im w walce z zatorem tłuszczowym w celu odblokowania kanału. Tymczasem obracanie zestawu umożliwia dzieciom i dorosłym cofnięcie się strumienia tłuszczów i śmieci i innych „niespłukiwanych” substancji do ich (możliwych) punktów wejścia z tyłu modelu – podnosząc świadomość bezpośredniego związku między blokadą kanału z przodu, a rzeczami, które są spłukiwane rurami kanalizacyjnymi w domu, pokazanymi z tyłu zestawu. Podczas zabawy potrzeba dalszej analizy klocków, aby dowiedzieć się, z którego połączonego domu (domów) tak naprawdę pochodzi cały  tłuszcz i olej oraz śmieci, które doprowadziły do ​​​​powstania góry tłuszczowej.

Ten potwór jest prawdziwy!

Ponieważ góra tłuszczowa stała się już twarda jak skała, walka z tym obrzydliwym monstrum przy użyciu samych kilofów i łopat będzie prawdopodobnie zbyt trudna i czasochłonna. Właśnie dlatego nasi „FOG Busters” również przywieźli do tej operacji swoje ciężkie maszyny do usuwania tłuszczu: najnowocześniejszą ciężarówkę próżniową uzbrojoną w wysokociśnieniowy sprzęt do czyszczenia strumieniem wody i potężną pompę próżniową – służyć do rozbijania zatoru i zasysania kawałek po kawałku zatoru do ciężarówki – cysterny. Jeśli kawałki nadal będą zbyt duże lub zbyt twarde, w końcu zostaną wyciągnięte w wiadrach. Później usunięta masa zostanie przy okazji poddana recyklingowi i przerobiona na biopaliwo. Pracownicy kanalizacji lada chwila zaczną walczyć z zatorem, stając w obliczu czasochłonnego i kosztownego procesu usuwania, który zajmie kilka dni lub nawet tygodni, ponieważ gigantyczna bryła wnika daleko w kanał (model pokazuje tylko ułamek całej przeszkody).

Model:

Typ kanalizacji przedstawiony na modelu to „kanalizacja ogólnospławna”, w której system rur i tuneli służy do wspólnego transportu ścieków miejskich do oczyszczalni ścieków. Obecnie taki projekt kanalizacji grawitacyjnej można spotkać przede wszystkim w starszych miastach. Natomiast nowoczesne systemy kanalizacji rozdzielczej odprowadzają oddzielnie wodę deszczową i ścieki sanitarne, przy czym tylko te ostatnie odprowadzane są do oczyszczalni ścieków. Kanały, po których można chodzić, jak pokazano na modelu, są ogólnie rzadkie (ale zapewniają najlepszą zabawę i ekspozycję zestawu LEGO). Najbardziej znane systemy kanalizacyjne tego typu można znaleźć na przykład w dużych miastach europejskich, takich jak Berlin, Paryż, Londyn czy Wiedeń.

ŻRÓDŁO I MOŻLIWOŚĆ GŁOSOWANIA:
https://ideas.lego.com/projects/d6531232-a0f6-4675-a6d3-0f6788d1dd3d?fbclid=IwAR3LtyQ5VoEzcW0BKcYtcqXraoMyNELWtLehsk2jmW2j83FXuBNypbOsUso

Opracował: Łukasz Szeląg

Źródło: www.igwp.pl

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

ŁUKASZ SZELĄG Dodany dnia: 13 stycznia 2023 08:36
 • Komentarze (1)
  Image placeholder
  Image placeholder

  Na stronie LEGO ideas to nie firma LEGO tworzy te zestawy tylko ludzie którzy mają szansę stworzenia własnego zestawu. Nie wiem w jaki sposób autor tej budowli mógł się inspirować Cobi.

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Akcja trwa już 8 lat

  Źródełka z warszawską kranówką

  11 kilometrów sieci do …

  Wadowice: misja wodociąg, czyli 11 km sieci za 3,5 mln zł

  Świętokrzyskie: ponad 67…

  Województwo Świętokrzyskie inwestuje w gospodarkę wodno-ściekową

  Ponad 13 mln zł na inwes…

  MPECWiK zdradziła swoje plany