Ekspolatacja systemów wodnych

To będzie największy odwiert geotermalny na świecie

Szymon Różański Dodany dnia: 12 maja 2023 06:59

W Gminie Szaflary w woj. małopolskim rozpoczęto wykonanie odwiertu badawczo-eksploatacyjnego w celu ustalenia zasobów wód termalnych w obszarze górniczym „Podhale”. Gorąca woda ma służyć m.in. do ogrzania mieszkań.

Pierwszym celem tego odwiertu jest wykonanie badań na głębokości ok. 3,5 km, kolejnym na głębokości ok. 5 km, a trzecim odwiertu na głębokości ok. 7 km w głąb ziemi. Za każdym razem zostaną zbadanie parametry wody, a więc jej temperatura, skład i wydajność złoża. To pozwoli na ocenę wydajności wody geotermalnej na danej głębokości odwiertu. Prace wiertnicze planowane są do połowy 2024 roku.

Planowany docelowo 7-kilometrowy odwiert będzie najgłębszym prowadzonym działaniem poszukiwawczym wód geotermalnych na świecie a także jednym z kilku najgłębszych otworów jakie dotąd wykonano w celach geologicznych i badawczych w historii.

Przewidywane rozpoznanie i potencjalne ujęcie wód termalnych z jednostek wierchowych podłoża niecki podhalańskiej poniżej 5 000 m z tzw. dolnego kolektora wód termalnych, ma przynieść efekt w postaci rozpoznania wód termalnych, których planowana w projekcie robót geologicznych temperatura na wypływie z ujęcia wyniesie powyżej 100°C, przy wydajności co najmniej 50 m3/h.

„W przypadku nieosiągnięcia zamierzonego celu geologicznego, beneficjent przewiduje ujęcie wód termalnych z poziomów wyższych, tj. jednostek reglowych Tatr leżących poniżej górnego kolektora geotermalnego na przypuszczalnej głębokości 3750 - 4650 m. Temperatury wód termalnych na tych głębokościach powinny wynosić 110-120°C” – informują Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który niemal w 100% finansuje to przedsięwzięcie.

A co w sytuacji braku perspektyw na ujęcie wód termalnych z głębokich poziomów wodonośnych? W takiej sytuacji zakłada się ich ujęcie i wydobywanie z utworów węglanowych jednostki Białego Dunajca (2 880 -3 310 m), tzw. głównego (górnego) kolektora geotermalnego Podhala, w ilości co najmniej 200 m3/h przy temperaturze na wypływie z otworu około 90°C.

W efekcie projekt ma umożliwić uzyskanie potencjału zasilania ekologicznym ciepłem (oraz potencjalnie prądem elektrycznym) domów, urzędów, obiektów społecznych i biznesowych gminy Szaflary oraz ewentualnie innych okolicznych gmin.

– Na terenie gminy Szaflary mamy już zaprojektowany sieci ciepłownicze z pozwoleniem na budowę  dla ok. 1150 budynków w 25 dystryktach na terenie 4 miejscowości naszej gminy, a więc: Szaflar, Zaskala, Boru i części Bańskiej Niżnej. Miasto Nowy Targ ma zaprojektowaną magistralę z Bańskiej Niżnej do Nowego Targu. Tam planowane jest dostarczanie wody geotermalnej do nowotarskiego MPEC – wyjaśnia wójt gminy Rafał Szkaradziński.

Całość prac zaplanowanych w ramach przedsięwzięcia w gminie Szaflary ma zakończyć się w listopadzie 2025 r.

 

Źródło: NFOŚiGW/Gmina Szaflary

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 12 maja 2023 06:59
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Pierwsza pompa ma 85 lat

  Łódź: burzliwa historia miejskich studni

  Kongres Gospodarowania W…

  7-9 listopada 2022 r. w Krakowie - nie czekaj, zarejestruj się już dziś!

  RZGW Lublin: wytypowano …

  Weryfikują i zaślepiają nielegalne wyloty do rzek

  Wodociągowcy Woj. Mazowi…

  Odbył się V zjazd