inwestycje

Małopolska: 30 samorządów z promesami

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 29 stycznia 2023 19:30

Ponad 30 małopolskich samorządowców odebrało kilka dni temu w Nowym Sączu z rąk marszałka Witolda Kozłowskiego promesy na pomoc finansową dla gospodarki wodno-ściekowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Gospodarka wodno-ściekowa jest jednym z najważniejszych elementów codziennego życia mieszkańców, a potrzeby na budowę tej niezwykle potrzebnej infrastruktury, by podnosić jakość życia na obszarach wiejskich, są wciąż obiektem niezwykłej troski, nie tylko samorządów lokalnych. Zarządu Województwa Małopolskiego przekazał na ten cel kolejne fundusze - 128 mln zł.

 Gratuluję władzom poszczególnych gmin determinacji i skuteczności w pozyskaniu środków unijnych. To istotny krok w kierunku unowocześnienia gospodarki, to starania o lepszy klimat, by woda i kanalizacja były na europejskim poziomie. Dzięki temu nasze samorządy stają się liderami w poprawie życia mieszkańców, by Małopolanom było jak najlepiej - podkreślał marszałek Witold Kozłowski

Środki przekazane gminom i spółkom komunalnym w ramach trzeciego naboru umożliwią:

- budowę sieci kanalizacyjnej – 123 km;

- budowę sieci wodociągowej - 80 km;

- budowę przydomowych oczyszczalni ścieków - 200 szt;

- budowę i przebudowę ujęć wody - 4 szt;

- budowę oczyszczalni ścieków - 1 szt;

Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył dotąd na gospodarkę wodno-ściekową w ramach PROW łącznie 320 mln zł.

Efektem dotychczasowych trzech naborów na operacje wspierające gospodarkę wodno-ściekową w ramach PROW w latach 2017-2022 jest: budowa sieci kanalizacyjnej - 562 km; budowa i przebudowa sieci wodociągowej - 440 km; budowa przydomowych oczyszczalni ścieków - 2147 szt;  budowa i przebudowa ujęć wody - 34 szt; budowa i przebudowa stacji uzdatniania wody – 25 szt.  budowa oczyszczalni ścieków - 6 szt;

Ponad 27 milionów z przyznanych w Miasteczku Galicyjskim promes trafiło do powiatu nowosądeckiego. Najwięcej, bo 5 milionów złotych trafiło do Gminy Grybów, za przyznane fundusze rozbudowana ma zostać, siec wodociągowo kanalizacyjna. Blisko 4 miliony złotych zostało przyznane Gminie Raba Wyżna, gdzie wybudowana ma zostać infrastruktura wodno-ściekowa. Do miasta i gminy Żabno na budowę sieci wodno kanalizacyj sanitarnej w miejscowościach Żabno, Nieciecza i Pasieka Otfinowska oraz sieci wodno- ściekowej w miejscowości Bobrowniki Wielkie.

W latach 2019-2022 Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na pomoc finansową dla gospodarki wodno-ściekowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich aż 254  mln zł, a więc  niemal czterokrotnie więcej, niż w latach wcześniejszych (2014-1018 -  66 mln zł).

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: UMWM w Krakowie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 29 stycznia 2023 19:30
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Sieniawa: MODERNIZACJA W…

  Powstaną trzy nowe komory filtracyjne

  PEWIK w Gdyni - w Rumii …

  PEWIK w Gdyni - w Rumii budują pompownię

  Łowicz inwestuje i buduje

  Bliżej końca modernizacji oczyszczalni

  Bolesławiec: zakończono …

  PWiK Bolesławiec zamknął pierwszy etap inwestycji w poprawę gospodarki wodno-ściekow…