Wnioski taryfowe

Ponad 94% wniosków o podwyżkę stawek

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 14 lipca 2021 15:45

Ponad 94% wniosków o podwyżkę stawek

Taryfikacja na półmetku

Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne ustalają stawki opłat za wodę i ścieki na najbliższe 3 lata. Do 11 RZGW wpłynęło łącznie 2548 wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i gmin, w tym. Aż  94 % czyli 2403 to wnioski o wzrost cen za wodę i ścieki- informują Wody Polskie.

Propozycje nowych cen wpływają do Wód Polskich, gdzie są wnikliwie analizowane. Wody Polskie, jako regulator mają za zadanie sprawdzić czy proponowane przez samorządy taryfy są racjonalne i rzeczywiście dotyczą kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Jak rozpatrywano wnioski? Dane na dzień 9 lipca br.: 960 wnioski rozpatrzone pozytywnie,798 decyzje odmawiające zatwierdzenia taryf; 177 odmowy wszczęcia postępowania z przyczyn formalnych; 613 wnioski jeszcze procedowane przez organ regulacyjny.

Do Prezesa Wód Polskich wpłynęło 141 odwołań od decyzji odmawiających zatwierdzenia taryf. Główne czynniki wydania decyzji odmawiających zatwierdzenia taryf to: wysoka marża zysku;  brak optymalizacji kosztów; zawyżone koszty amortyzacji na części środków trwałych; zawyżanie kosztów eksploatacyjnych. Wody Polskie analizują warunki ekonomiczne działalności gospodarczej przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, w tym pobieranej marży zysku oraz celowości ponoszonych kosztów.

Średnia stawka za wodę i ścieki w Polsce wynosi 12 zł, co odpowiada standardom europejskim.

Zadaniem Wód Polskich, jako organu regulacyjnego, jest ochrona interesów odbiorcy usług przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen.

– Prawo do wody, która jest niezbędna do życia to podstawowe prawo człowieka. Musimy więc dbać o to, żeby w tym zakresie nie doszło do żadnych wykluczeń. Gospodarka wodno-kanalizacyjna to nie jest biznes, na którym można zarabiać i wyciągać pieniądze – podkreślił w czasie konferencji prasowej Przemysław Daca, Prezes PGW Wody Polskie.

Redaktor Wodociągowiec

 

 

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 14 lipca 2021 15:45
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Sądeckie Wodociągi

  Z e-BOK korzysta już 3,5 tyś. klientów

  Kolejna inwestycja w gmi…

  Rozpoczął się II etap przebudowy wodociągu przy ul. Krakowskiej w Młoszowej.

  Najstarsze kanały w Łodzi

  Bez rozkopywania ulic i zamykania ulicznego ruchu- remonty kanałów

  Chrzanów: Inwestycja w b…

  Automatyzacja na SUWach