Oczyszczanie ścieków

Mieszkańcy mogą się przyłączać

Szymon Różański Dodany dnia: 29 października 2023 19:07

 

Mieszkańcy gminy Prószków (woj. opolskie) mogą przyłączać się do przebudowanej oczyszczalni ścieków. W zeszłym tygodniu oficjalnie otwarto tam inwestycję, która  kosztowała 7 milionów 700 tysięcy złotych.

Oczyszczalnia ścieków w Prószkowie przeszła kompleksową modernizację. Została  wyposażona w nowe zasobniki i zbiorniki. Wszystko obsługiwane jest nowoczesnym systemem sterowania pracą oczyszczalni z możliwością zdalnego monitoringu i kierowania pracą urządzeń.

– To wpływa również na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Zwiększa też dostępność przyłączy dla mieszkańców – mówi burmistrz Prószkowa Krzysztof Cebula.

W trakcie prac dobudowano trzy bioreaktory, przebudowano zlewnię ścieków oraz dobudowano nowy stopień mechanicznego oczyszczania ścieków. W ramach tego przedsięwzięcia powstał zbiornik do przyjmowania ścieku nadmiernego lub awaryjnego zrzutu zawartości bioreaktora. W projekcie uwzględniono budowę punktu wspomagającego proces oczyszczania (dozowanie preparatów do strącania substancji biogenicznych), rozbudowę punktu odwadniania osadu nadmiernego oraz modernizację punktu pomiarowego odprowadzanych ścieków.

– Inwestujemy w środowisko. Oczyszczalnia ścieków to realny wpływ na nasze otoczenie. Tym bardziej, że jest to również wpływ na zagrożenia powodziowe. Warto zaznaczyć, że ta inwestycja otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej – mówi Zbigniew Kubalańca wicemarszałek województwa opolskiego.

Ciekawostką jest to, że przebudowa odbywała się na starej strukturze instalacji. – Wymagało to specyficznego planu. Sama oczyszczalnia z zewnątrz pozostaje taka sama, ale jej działanie i wydajność bardzo się zmienia – mówi Wojciech Rogala z nadzoru inwestorskiego.

Inwestycja kosztowała 7,7 mln zł, z czego 3,6 mln zł pochodziło z dofinansowania  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, które pozyskał  Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Prószkowie.

Była dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Źródło: Sejmik Województwa Opolskiego

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 29 października 2023 19:07
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Inwestycja Wodociągów Ch…

  Czyżówka: Woda z nowego ujęcia już płynie

  Drugie zagraniczne labor…

  GIOŚ publikuje wyniki badań z Holandii

  Wodociągi Chrzanowskie z…

  Ruszyła produkcja „GreenPlonu”

  Oczyszczalnia ścieków w …

  Budowa trwała dwa lata