Inwestycje

MPWiK Warszawa: wymiana rekuperatora na finiszu

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 kwietnia 2021 13:10

MPWiK Warszawa: wymiana rekuperatora na finiszu

Montują izolację, wkrótce rozruch 

W  spalarni osadów na terenie oczyszczalni „Czajka” w Warszawie trwają prace związane z montażem izolacji nowego rekuperatora.  Zgodnie z planem, na przełomie kwietnia i maja ma się rozpocząć testowy rozruch pierwszej linii spalania- informują Stołeczne Wodociągi.

O inwestycji pisaliśmy kilka tygodni temu. Przypomnijmy, że operacja wymiany urządzeń rozpoczęła się 3 lutego 2021 r. od wygaszania jednej z dwóch linii spalania. Następnie, po wychłodzeniu urządzeń, wykonawca – PPUH EKO-ENERGIA Sp. z o.o. – przystąpił do prac demontażowych. W marcu u wykonawcy w obecności pracowników MPWiK pomyślnie odbyła się próba ciśnieniowa nowego urządzenia. Zostało ono przetransportowane do Zakładu „Czajka” i umieszczone w budynku STUOŚ. Ze względu na gabaryty rekuperatora, wysokość ponad 7 m i wagę przekraczającą 20 t niezbędne było zdemontowanie części dachu budynku.

Po umieszczeniu w budynku nowego urządzenia i zamknięciu dachu przystąpiono do prac montażowych, których zakończenie jest zaplanowane w kwietniu. W kolejnym etapie nastąpi rozruch linii technologicznej z nowym rekuperatorem w celu sprawdzenia prawidłowości jego działania, co powinno potrwać około dwóch tygodni. Po potwierdzeniu prawidłowego działania, wykonawca przystąpi do wymiany drugiego z rekuperatorów w sposób identyczny, jak w przypadku pierwszej linii. Prace zostały zaplanowane tak, by zawsze jedna z dwóch linii spalania osadów działała nieprzerwanie.

Rekuperatory to inaczej wymienniki ciepła. Pozwalają na odzyskiwanie ciepła z procesu spalania. Dzięki nim jest ono odbierane ze spalin i przekazywane do powietrza kierowanego do pieca fluidalnego. Spalanie przebiega bez udziału innych paliw – w tzw. autotermice, jest więc bardziej ekologiczne.

 

Źródło: MPWiK Warszwa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 kwietnia 2021 13:10
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  „Wyspiarka” pokonała pon…

  Raport z budowy tunelu w Świnoujściu

  Mała gmina, wielka inwes…

  W Rzeczniowie mają nową oczyszczalnię

  Krośnieński Holding Komu…

  Spółka uruchomiła pogotowie wod-kan

  Zielona Góra: warsztaty …

  Pokazali jak oszczędzają energię