Inne

NIK krytycznie o realizacji programu zasobów wodnych

Szymon Różański Dodany dnia: 4 marca 2024 19:59

Realizacja Programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP) była nieskuteczna i nie była prawidłowa- to konkluzja Najwyżej Izby Kontroli na temat realizacji Programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych przez Wody Polskie.
Jak czytamy na stronie NIK, z założonego przez Wody Polskie zwiększenia retencji korytowej o 100 mln m3, zwiększenie to nastąpiło o 10,1 mln m3.
„ Szczególnie niska skuteczność dotyczyła zadań inwestycyjnych. Z zaplanowanych środków w wysokości 161,7 mln zł wydano 71,9 mln zł. Retencja korytowa to zatrzymywanie wody tam gdzie spadnie, w rzekach, kanałach rowach melioracyjnych, a następnie nawadnianie terenów głównie rolniczych. Na realizację zadań inwestycyjnych Programu miał wpływ przewlekły proces uzyskiwania zgód wodnoprawnych wydawanych przez Ministra Infrastruktury”- pisze NIK.
Według NIK przewlekłość postępowań administracyjnych zależała od Ministra Infrastruktury.
„Na 390 wniosków złożonych w badanym okresie do ministra, decyzje wydano zaledwie w 112 sprawach, przy czym postępowanie dla 78 decyzji prowadzono od trzech miesięcy do roku, 31 decyzji – od roku do dwóch lat, a trzy decyzje wydano po upływie dwóch lat”- informuje NIK.
 Do tego, zdaniem NIK, Minister Infrastruktury nieskutecznie pełnił nadzór nad PGW WP w celu poprawy jakości składanych przez Wody Polskie wniosków o wydanie zgody wodnoprawnej. Podobnie nadzór Prezesa PGW WP nad jakością tych wniosków był niedostateczny.
„Praktycznie wszystkie wnioski wymagały uzupełnienia i usunięcia błędów formalnych. Najwyższa Izba Kontroli zauważa konieczność podjęcia przez Prezesa PGW WP w trybie nadzoru nad podległymi jednostkami organizacyjnymi działań, które spowodują poprawę jakości wniosków o pozwolenia wodnoprawne składanych do Ministra Infrastruktury”- ocenia NIK.
Konieczna zmiana w przepisach
Mając na uwadze wyniki kontroli NIK wnioskuje do Ministra Infrastruktury o przyśpieszenie prac nad projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy mających na celu wprowadzenie do systemu prawnego rozwiązań, które pozwolą uprościć przygotowanie i realizację przedsięwzięć retencyjnych, a tym samym przyczynią się do poprawy stanu gospodarki wodnej na terenach rolnych. Izba wnioskuje również o  zintensyfikowanie działań zmierzających do zapewnienia terminowości prowadzonych postępowań administracyjnych w sprawach dotyczących zgód wodnoprawnych, a także w ramach nadzoru nad PGW WP, kontynuowanie działań mających na celu poprawę jakości wniosków o udzielenie zgód wodnoprawnych. Natomiast  do Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie NIK wnioskuje o    podjęcie działań mających na celu skuteczne zwiększenie retencji wody poprzez realizowanie zadań inwestycyjnych pozwalających na kształtowanie zasobów wodnych na terenach rolnych, w tym doprowadzenie do poprawy jakości wniosków o udzielenie zgód wodnoprawnych.
Redaktor Wodociągowiec
Źródło: NIK

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 4 marca 2024 19:59
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Wodociągi Miasta Krakowa…

    Wodociągi Miasta Krakowa Liderem ESG

    Zadymianie sposobem na i…

    Wodociągi Chrzanowskie walczą ze zrzutami deszczówki do kanalizacji

    Poznaj rozwiązania firmy…

    Nowoczesne pompy do zestawów hydroforowych Ebara

    Rękaw zamiast wykopów

    Zielona Góra - trwa modernizacja kanalizacji