Inwestycje

Wielkopolskie: po 30 latach dokończą budowę zbiornika

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 20 maja 2022 07:35

Inwestycja, która na swój finał czeka od 30 lat, ma zakończyć się pod koniec tego roku. Mowa o zbiorniku, który powstanie poprzez spiętrzenie wody rzeki Męciny wskutek wybudowania ziemnej zapory czołowej, usytuowanej około 70 m powyżej drogi Tulce (gm. Kleszczewo) – Środa Wielkopolska.

Warto zaznaczyć, że na obszarze gminy Kleszczewo notowane są jedne z najniższych w kraju roczne poziomy opadów deszczu (poniżej 550 mm). Charakterystyczną cechą tego regionu jest brak jezior, mokradeł oraz niewielka powierzchnia łąk. Prawdziwym problemem są niskie wartości odpływu jednostkowego i nierównomierne przepływy, wynikające z niedoboru opadów i słabo przepuszczalnego podłoża, niemal całkowicie odlesionego. Deficyt wody jest szczególnie odczuwalny na terenach intensywnego rolnictwa, a do nich zaliczana jest gmina Kleszczewo, gdzie m.in. występują gleby bardzo dobrej jakości.

Dlatego priorytetowym celem zbiornika o pojemności retencyjnej 242 tys. m³ będzie magazynowanie prawie 67 tys. m³ objętości wody dla nawodnień rolniczych, w tym do nawodnień użytków zielonych. Realizacja projektu przyczyni się również do poprawy bilansu wodnego i zdolności retencyjnej zlewni oraz zabezpieczenia mieszkańców regionu przed okresami intensywnych opadów przeplatanymi z występowaniem długotrwałej suszy.

Powierzchnia administracyjna zbiornika wyniesie 22,45 ha. Zakończenie prac budowlanych związanych z czaszą zbiornika zgodnie z harmonogramem robót, planowane jest na koniec grudnia 2022 roku. Po tym okresie powinna rozpocząć się procedura przekazania nowo wybudowanego zbiornika do eksploatacji.

Całkowity koszt inwestycji zgodnie z kosztorysem wynosi 22.066.282,74 zł, w tym dofinansowanie ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - 16.211.000,00 zł.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 20 maja 2022 07:35
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Samorządy kontra Wody Po…

  Potrzeba nowych regulacji opłat na wodę i ścieki

  W Bytowie też namawiają …

  Zdrowiej, oszczędniej i ekologicznie

  Łódź: wybudują 12 km sie…

  Wspólne inwestycje miasta i Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej

  „Mętność w wodzie i mętn…

  Dzisiaj odbyło się weebinarium z cyklu Kawa z ekspertem