inwestycje

W trosce o systemy melioracyjne

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 21 czerwca 2021 08:58

W trosce o systemy melioracyjne

Małopolskie: Kolejne wsparcie dla spółek wodnych

Samorząd Województwa Małopolskiego po raz kolejny wspiera spółki wodne. Na bieżące utrzymanie urządzeń melioracyjnych oraz dofinansowanie inwestycji przeznaczono ponad 600 tys. zł- informuje biuro prasowe Marszałka.

W ramach działania Województwo Małopolskie przeznacza od 2017 roku środki finansowe na pomoc Spółkom Wodnym lub Związkom Spółek Wodnych działających na obszarze województwa małopolskiego, prowadzących lokalnie starania aby poprawić wydajność uprawną pól, poprzez zapewnienie tam właściwych stosunków wodnych.

Realizowane przez Spółki zadania wpływają na efektywność produkcji rolniczej oraz przyczyniają się do ochrony przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi jak powódź i susza. Spółki w ramach otrzymanych środków wykonują m.in. konserwację i renowację rowów melioracyjnych, rurociągów oraz usuwają szkody powodziowe.

-  Systemy melioracyjne rzadko budzą zainteresowanie osób, które nie mają np. na co dzień do czynienia z tematami dotyczącymi rolnictwa. Tymczasem od ich właściwego stanu i funkcjonowania bardzo wiele zależy, wpływając bezpośrednio na efektywność produkcji rolniczej oraz chroniąc przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi jak powódź czy susza. Spółki wodne zawiązywane przez właścicieli gruntów to bardzo dobry przykład oddolnej współpracy rolników. Warto dbać o kondycję spółek wodnych, korzystać z ich wieloletnich doświadczeń, by dzięki temu praktycznie wspierać i polepszać warunki gospodarowania producentów rolnych - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego w 2021 r. z dofinansowania skorzystają 22 spółki wodne oraz związki spółek wodnych działające na terenie województwa. W latach 2017-2020 na pomoc finansową w formie dotacji celowej dla spółek i związków spółek wodnych Województwo Małopolskie przekazało blisko 1,8 mln zł.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: UMWM

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 21 czerwca 2021 08:58
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Wodociągi Miasta Krakowa

  Pierwszy odcinek kolektora deszczowego oczyszczony

  Zarybianie zbiorników Tr…

  Wpuścili 200 tysięcy sandaczy

  Elektromobilność w firmie

  Tanio ładujesz. Tanio podróżujesz. Kia Elektryczna lub Hybrydowa Plug-in

  Rozdzielą sieć na Starym…

  W Płocku rusza spora inwestycja