Ekspolatacja systemów wodnych

Walczą z deficytem wody

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 18 lipca 2021 22:14

Wielkopolska – tam jest najbardziej sucho

Walczą z deficytem wody

Niekorzystne warunki klimatyczne, wieloletnia działalność górnictwa odkrywkowego oraz pobór wód podziemnych sprawiły, że wschodnia Wielkopolska jest obszarem, borykającym się z największymi deficytami wodnymi w skali całego kraju. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu realizuje działania, mające na celu przywrócenie przepływu w rzekach i szybsze wypełnienie wyrobisk pogórniczych.

Przykładem takiej współpracy jest inwestycja spółki energetycznej ZE PAK S.A., wspomagana merytorycznie przez Wody Polskie, polegająca na przebudowie rurociągu tłoczącego wodę pochodzącą z odwodnienia odkrywki Jóźwin IIB w kierunku zalewanej odkrywki Kazimierz Północ, co pozwoli skrócić nawet do dwóch lat proces zalewania powstającego zbiornika. Inwestycja ta polega na redystrybucji wód pochodzących z odwodnienia odkrywki Jóźwin IIB.

Dotychczas w większości były one odprowadzane w kierunku Strugi Kleczewskiej i Rowu Głównego, następnie poprzez Biskupią Strugę trafiały do Jeziora Gosławskiego. W konsekwencji każda jej nadwyżka była kierowana w stronę Warty. W tej chwili przebudowany został rurociąg i kanał, umożliwiający przekierowanie wód z odwodnienia w kierunku wyrobiska po odkrywce Kazimierz Północ.

Dzięki temu wody kopalniane wypełniają wyrobisko po odkrywce Kazimierz Północ. Efekty tego działania są już widoczne. W pierwszym półroczu 2020 roku przeciętny wznios zwierciadła wody w powstającym zbiorniku wyniósł 20 centymetrów na miesiąc. W kolejnych miesiącach – 68 centymetrów miesięcznie. Zapamiętać trzeba, że zbiornik z każdym metrem ma coraz większą powierzchnię.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wody Polskie Poznań

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 18 lipca 2021 22:14
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  ZSI UNISOFT – rozwiązani…

  Coraz bardziej złożony świat, coraz większa ilość docierających do ludzi informacji,…

  Oczyszczalnie przyszłośc…

  NCBiR chce wyeliminować mikrozanieczyszczenia

  Uchronić Sandomierz prze…

  4 przepompownie za 30 mln zł już gotowe.

  Woda - cud naszej codzie…

  Ludzie to przede wszystkim jednak woda