Inwestycje

Warszawa: wspólna inwestycja MPWiK oraz Dzielnicy Włochy - będzie i sieć i nowa droga

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 12 kwietnia 2022 08:30

Na mocy zawartego porozumienia pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. oraz władzami Dzielnicy Włochy zostanie zrealizowana inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców ul. Szyszkowej na Okęciu. Chodzi o budowę nowej drogi i  sieci wodkno-kanalizacyjnej, do której podłączyć się będzie mogło ponad 30 nieruchomości.

 

 

Pierwszą częścią zadania, które sfinansuje MPWiK, jest modernizacja wybudowanego jeszcze w latach 70. przewodu wodociągowego w ul. Szyszkowej. To zadanie niezbędne, zwłaszcza, że przebieg starej sieci jest częściowo zlokalizowany na działkach prywatnych i nie jest dostosowany do nowego układu drogowego. Łącznie sieć będzie mieć długość ponad 900 m. Nowa infrastruktura stworzy możliwość podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej 24 budynków oraz 9 niezabudowanych nieruchomości.  Umożliwi także dalszy rozwój sieci wodociągowej w kierunku Gminy Michałowice.

Drugą część przedsięwzięcia na ul. Szyszkowej stanowi budowa kanalizacji ściekowej o łącznej długości ponad 365 m. To z kolei stworzy możliwość podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej 17 budynków oraz 3 niezabudowanych nieruchomości, a także umożliwi dalszy rozwój sieci kanalizacyjnej w kierunku Gminy Michałowice.

- Dla nas istotna jest nie tylko wysoka jakość wykonywanych prac, ale także to, by przebiegały one w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Dlatego zastosujemy technologie bezwykopowe, które znacząco ograniczają liczbę wykopów otwartych – mówi Renata Tomusiak, Prezes Zarządu MPWiK.

Natomiast w ramach inwestycji drogowej, którą sfinansuje Dzielnica Włochy,  oprócz wykonania nowej nawierzchni jezdni, wybudowane zostaną chodniki oraz przebudowane istniejące przystanki autobusowe. Dodatkowo zostanie wybudowana ścieżka rowerowa łącząca Dzielnicę z Gminą Michałowice, tworząc alternatywę komunikacyjną dla okolicznych mieszkańców.

- Ulica Szyszkowa jest drogą powiatową i ważnym ciągiem komunikacyjnym w Warszawie, łącznikiem między al. Krakowską a al. Jerozolimskimi. Jezdnia jest jednak dziurawa, brakuje przy niej chodników.

Przygotowania do inwestycji rozpoczęły się już wcześniej. Zgodnie z dokumentacją zatwierdzoną decyzją ZRiD (zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej – Specustawa drogowa) w 2019 r. i 2020 r. nastąpiło przejęcie nieruchomości i rozpoczęły się wypłaty odszkodowań, wykonane zostały roboty przygotowawcze: rozbiórki ogrodzeń, wycinka drzew oraz przebudowa infrastruktury kolidującej z pasem drogowym. Porozumienie, które pozwoli na dokończenie inwestycji,  podpisali z ramienia Dzielnicy Włochy: Jarosław Karcz, Burmistrz Dzielnicy, i Monika Kryk, Zastępca Burmistrza, oraz z ramienia MPWiK: członkowie Zarządu Lucyna Golatowska i Tomasz Mencina. Pozwoli ono na wspólne wyłonienie wykonawcy prac i sprawne przeprowadzenie inwestycji.

Szacowana wartość prac wykonanych przez wodociągowców to blisko 4,5 mln zł, natomiast koszt prac drogowych po stronie Dzielnicy Włochy to ponad 7,5 mln zł.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK w m. st. Warszawa

Zgodnie z porozumieniem zakończenie robót budowlanych ma nastąpić do końca 2023 r.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 12 kwietnia 2022 08:30
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Dlaczego nie doszło do p…

  Odra płynąca przez Zbiornik Racibórz Dolny wróciła do pierwotnego koryta. Jednak prz…

  Wodociągi Krakowa otrzy…

  Medal „Cracoviae Merenti” dla Krakowskich Wodociągów

  Proekologiczna inwestycj…

  Ścieki ze statków trafią do oczyszczalni, a nie do morza

  Inwestycje i remony SUW-…

  Serock: Co zaplanował Zakład Wodociągowy?