Inwestycje

Warszawskie Wodociągi: trwa budowa kolektora Mokotowskiego Bis

Szymon Różański Dodany dnia: 26 marca 2023 21:38

Przez trzy miesiące tarcza „Jolanta”  pracowicie drążyła tunel kolektora Mokotowskiego Bis. Przewiert odbywał się na głębokości dziesięciu metrów od powierzchnią terenu wzdłuż ul. Gagarina, gdzie równocześnie powstaje nowa linia tramwajowa.

 W sumie „Jolanta”- bo takie imię otrzymała tarcza drążąca  -wywierciła 1060 metrów tunelu. Po zakończeniu inwestycji i przyłączeniu nowego kolektora do już istniejących – Mokotowskiego i Nadbrzeżnego – stołeczna sieć kanalizacyjna powiększy się o 6,8 tys. metrów sześciennych.  Budowa kolektora jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Do budowy kolektora Mokotowskiego Bis wybrano technologię mikrotunelingu. Jest to technologia bezwykopowa, której zastosowanie pozwala ograniczyć liczbę wykopów otwartych do komór startowych i odbiorczych. Drążenie odbywa się na głębokości około 10 metrów pod poziomem terenu. Dzięki tej metodzie inwestycja powoduje mniej utrudnień w porównaniu z tradycyjnym wykopem prowadzonym wzdłuż całej trasy kolektora. Niemniej jednak spółka zdaje sobie sprawę z uciążliwości, które są nieodzowne podczas realizacji tak poważnej inwestycji, dlatego bardzo przeprasza mieszkańców za niedogodności związane z prowadzoną budową i prosi o wyrozumiałość.

Kolektor Mokotowski Bis będzie miał długość około 1,2 km. Od strony ul. Czerniakowskiej zostanie połączony z kolektorem Nadbrzeżnym, a od strony ul. Belwederskiej/Sułkowickiej z kolektorem Mokotowskim, z którego będzie odbierał ścieki i wody opadowe. Będzie wykonany z modułów rur żelbetowych z wkładką PEHD o długości 3 m, średnicy wewnętrznej 2,8 m i zewnętrznej 3,4 m. Pojemność retencyjna kolektora to 6,9 tys. m³.

Celem budowy wielkośrednicowych kolektorów ściekowych: Mokotowskiego Bis, Lindego Bis oraz największego –  Wiślanego – jest podniesienie stopnia bezpieczeństwa miasta podczas coraz częstszych deszczy nawalnych, które są skutkiem zmian klimatycznych i mogą powodować w mieście zalewiska i podtopienia. Kolektory czasowo zatrzymają, a następnie bezpiecznie odprowadzą nadmiar wód opadowych do oczyszczalni.

Zakończenie całej inwestycji jest planowane na koniec roku 2023. Koszt po stronie MPWiK wyniesie 115 mln zł netto. Wykonawcą jest konsorcjum: Inżynieria Rzeszów S.A. – lider oraz Balzola Polska Sp. z o.o. – partner. Budowa kolektora Mokotowskiego Bis została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK Warszawa/Wodociągi Warszawskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 26 marca 2023 21:38
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Fuzja w Łodzi: Połączą Z…

    Oszczędności i cięcie kosztów

    Debata ws branży wod-kan…

    Kryzys ekonomiczny w branży wod.-kan. zagrożeniem ciągłości i jakości dostaw wody pi…

    XII Konferencja Lubuskie…

    Nowa perspektywa zewnętrznego dofinansowania działań branży wod-kan